BAROMUZ

BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK, İVME TV ‘DE YAYINLANAN “SAVUNMA ÖZGÜRLÜKTÜR” BAŞLIKLI SÖYLEŞİDE 19-22 HAZİRAN’DAKİ SAVUNMA YÜRÜYÜŞÜ HAKKINDA DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

görüntülenme
30/10/2020

BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK, İVME TV ‘DE YAYINLANAN “SAVUNMA ÖZGÜRLÜKTÜR” BAŞLIKLI SÖYLEŞİDE 19-22 HAZİRAN’DAKİ SAVUNMA YÜRÜYÜŞÜ HAKKINDA DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

“BİZİ TAKIM ELBİSELİ VE KRAVATLI GÖRÜNCE SALON BEYEFENDİSİ SANDILAR”

Başkanımız Av. Veli Küçük, İvme Tv ‘de yayınlanan “Savunma Özgürlüktür” başlıklı söyleşide 19-22 Haziran’daki savunma yürüyüşü ve Ankara’da yönetim kurulu üyelerimizin de aralarında bulunduğu ve tüm Türkiye’den gelen baro başkanlarına emniyet güçleri tarafından hukuk dışı yapılan barikatlı engellemenin ve fiziki müdahaleler hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılacağını ifade etti.

Başkanımız Av. Veli Küçük, Ankara Barosu mensubu Av. Çağrı Ayhan Şenel ile birlikte Özgür Hacıoğlu moderatörlüğünde yayınlanan online söyleşide yargının üç kurucu unsurundan biri olan savunmanın zorlu bir süreçten geçtiği dönemde siyasi iktidar tarafından Avukatlık Yasası Değişikliğine karşı Israrcı ve dayatmacı yaklaşımın sürmesi üzerine 56 baro başkanıyla birlikte 19-22 Haziran tarihleri arasında eş zamanlı olarak Savunma Yürüyor eylemini başlattıklarını söyledi.

Baro Başkanlarının kendi şehirlerinden “güle oynaya” emniyet güçlerinin eşliğinde ayrıldıklarını, Ankara’da ise büyük bir dayatma ve hukuksuzlukla karşılaştıklarını belirten Başkanımız Av. Veli Küçük, “Emniyet güçleri karşılarında takım elbiseli ve kravatlı görünce bizleri salon beyefendisi sandılar. Oysa biz sadece söz sanatının üstatları değiliz, aynı zamanda mücadele gücü ve azmi en yüksek insanlarız. Öyle korkmak, sinmek bizim doğamızda yoktur. 27 saat boyunca büyük bir duruş ortaya koyduk. Demokrasi tarihine, baroların hak ve özgürlükler mücadelelerinde yer edecek bir çabadır bu. Tüm illerde adliyelerin önünde bir araya gelen meslektaşlarımız da yaşananları protesto ederek Ankara’da eylemde olan baro başkanlarına desteklerini ortaya koydular. Toplumda “Baro başkanları da hak, hukuk ve adalet için yürüyemiyorsa yurttaşlarımızın hak ve özgürlükleri noktasında nasıl sorunlar yaşayacağını tahmin bile edemiyoruz” düşüncesi tartışılmaya başlandı. 27 saat süren bekleyiş sonunda yaşanan hukuksuzluk ortadan kaldırılınca Anıtkabir’e yürüyüşe geçtik. Orada da meslektaşlarımızın inanılmaz bir katılımı ve desteği oldu. Ankara’da yaşadığımız ve toplumda büyük bir infial yaratan bu hukuksuzluk umarım bir daha yaşanmaz ” dedi.

“KOLLUĞUN ORTAYA KOYDUĞU TUTUM ÇOK VAHİMDİ”

Dünyada çağdaş ve ileri demokrasi ile yönetilen ülkelerde böyle bir hukuksuzluğun yaşanmayacağını belirten Başkanımız Av. Veli Küçük, “Kolluğun ortaya koyduğu tutum çok vahimdi. Bize destek verenlere baskı kuruldu, cezalar kesildi. Bize su veren kafeye 12 bin TL ceza verildiğini de öğrendik, o noktada işletme sahibine hukuki destek sağlayacağız. Bu tablolar çağ dışı uygulamalardır.” İfadelerini kullandı.

“ADANA’DA SEVGİ SELİ İLE KARŞILANDIK”

Adana’da meslektaşlarının sevgi seli karşılandıklarını da aktaran Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, “Yönetim Kurulu Üyelerimizin de katıldığı “Savunma Yürüyor”a, Ankara’daki hukuksuz barikatlı engellemenin aşılmasına, Adana Adliyesi önündeki basın açıklamalarına katılan, bizlere güç ve destek veren meslektaşlarımıza, meslek odası, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri İle yurttaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.” şeklinde konuştu.

Başkanımız Av. Veli Küçük, Baro Başkanları ile birlikte TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’na etten duvar örüp sırtımızı dönerek, ‘gölge etmeyin başka ihsan etmeyiz” ifadesinin de anlamlı olduğunu hatırlattı.

Diğer Haberler