BAROMUZ

BAROMUZUN DA KATILDIĞI 27 BARODAN “BELEDİYE BAŞKANLARININ GÖREVDEN ALINMASI VE KAYYUM ATANMASI” HUSUSUNDA ORTAK AÇIKLAMA

görüntülenme
17/04/2020

BAROMUZUN DA KATILDIĞI 27 BARODAN “BELEDİYE BAŞKANLARININ GÖREVDEN ALINMASI VE KAYYUM ATANMASI” HUSUSUNDA ORTAK AÇIKLAMA

“SEÇİMLE GELEN SEÇİMLE GİTMELİDİR”

Baromuzun yanı sıra İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır barolarında yer aldığı 27 baro, İçişleri Bakanlığı tarafından 8 belediye başkanının görevden alınması ve yerlerine kayyum atanmasını yaptıkları ortak açıklamayla tepki gösterdi.

Açıklamada, “Kayyum kararları ile seçmen iradesi yok sayılmaktadır. Demokrasinin kalbi olarak nitelenen sandığın kayyum kararıyla işlevsiz hale getirilmiş olması, hukuk devleti ilkesine ve demokrasimize ağır bir hasar vermektedir. Kayyum atanması hukukun temel kurallarını, seçme ve seçilme hakkını ağır bir şekilde ihlal etmiştir” denildi.

Açıklamada, tüm dünyanın korona salgınıyla mücadele ettiği, birlik, beraberlik ve dayanışmaya en çok ihtiyaç duyulduğu bugünlerde belediye başkanlarının görevden alınması, yerlerine kayyum atanması ve devamında gözaltına alınmaları hukukla bağdaşmadığı gibi toplumsal barışa, kamu sağlığına ve dayanışmaya zarar verdiği vurgulandı. Kayyum kararları ile seçmen iradesinin yok sayıldığı belirtilen ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Toplum, sandıktan çıkan sonucun aksine yönelik her türlü eylemi veyahut kararı, seçmen iradesinin ortadan kaldırması olarak değerlendirmektedir. Halk iradesinin üstünde hiçbir irade bulunmamakta, alınan kayyum kararları ile seçmen iradesi yok sayılmaktadır. Demokrasinin kalbi olarak nitelenen sandığın kayyum kararıyla işlevsiz hale getirilmiş olması, hukuk devleti ilkesine ve demokrasimize ağır bir hasar vermektedir.”

‘CİDDİ ANLAMDA ZARAR VERMEKTE’

Belediye başkanlarının gözaltına alınması ve yerlerine kayyum atanması hukukun temel kurallarını, seçme ve seçilme hakkını ağır bir şekilde ihlal etmiştir. Demokrasinin olmazsa olmazı olan seçme ve seçilme hakkının kayyum uygulamaları ile ihlal edilmesi hukuk devleti olmanın varlığına ciddi anlamda zarar vermektedir. Demokrasinin, hukuk devleti ilkesinin, kanunun amacının ve kamu yararı dikkate alınarak gözaltına alınan Belediye eş başkanları serbest bırakılarak derhal görevlerine iade edilmelidir. Saygıyla sunarız.”

1. ADANA BARO BAŞKANI AV. VELİ KÜÇÜK
2. AĞRI BARO BAŞKANI AV. SALİH AYDIN
3. ADIYAMAN BARO BAŞKANI AV. MUSTAFA KÖROĞLU
4. ANKARA BARO BAŞKANI AV. ERİNÇ SAĞKAN
5. ANTALYA BARO BAŞKANI AV. POLAT BALKAN
6. ARTVİN BARO BAŞKANI AV. ALİ UĞUR ÇAĞAL
7. BATMAN BARO BAŞKANI AV. ABDULHAMİT ÇAKAN
8. BİNGÖL BARO BAŞKANI AV. HANİFİ BUDANCANAMAK
9. BİTLİS BARO BAŞKANI AV. FUAT ÖZGÜL
10. BURDUR BARO BAŞKANI AV. RAMAZAN GEDİK
11. BURSA BARO BAŞKANI AV. GÜRKAN ALTUN
12. DİYARBAKIR BARO BAŞKANI AV. CİHAN AYDIN
13. DENİZLİ BAROSU BAŞKANI AV. MÜJDAT İLHAN
14. GAZİANTEP BARO BAŞKANI AV.BEKTAŞ ŞARKLI
15. HAKKARİ BARO BAŞKANI AV. ERGÜN CANAN
16. HATAY BARO BAŞKAN AV. EKREM DÖNMEZ
17. İSTANBUL BARO BAŞKANI AV. MEHMET DURAKOĞLU
18. İZMİR BARO BAŞKAN AV. ÖZKAN YÜCEL
19. KARS BARO BAŞKANI AV. İBRAHİN BAŞTİMAR
20. MARDİN BARO BAŞKANI AV. İSMAİL ELİK
21. MERSİN BARO BAŞKANI AV. BİLGİN YEŞİLBOĞAZ
22. MUŞ BARO BAŞKANI AV. FERİDUN TAŞ
23. SİİRT BARO BAŞKANI AV. NİZAM DİLEK
24. ŞANLIURFA BARO BAŞKANI AV. ABDULLAH ÖNCEL
25. ŞIRNAK BARO BAŞKANI AV. NUŞERİVAN ELÇİ
26. TUNCELİ BARO BAŞKANI AV. KENAN ÇETİN
27. VAN BARO BAŞKANI ZÜLKÜF UÇAR

Diğer Haberler