BAROMUZ

BAROMUZDAN RTÜK’ÜN FOX TV ANA HABER’E 3 GÜN PROGRAM DURDURMA CEZASINA TEPKİ.

görüntülenme
17/04/2020

BAROMUZDAN RTÜK’ÜN FOX TV ANA HABER’E 3 GÜN PROGRAM DURDURMA CEZASINA TEPKİ.

BAŞKANIMIZ AV.VELİ KÜÇÜK;
“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ VE HABER ALMA HAKKI GASPEDİLMİŞTİR”

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük,
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) FOX TV Ana Haber’de 30 Mart, 31 Mart ve 1 Nisan tarihlerinde ‘yayın ihlali’ olduğu gerekçesiyle 6112 Sayılı Kanunun 8/1/b maddesinde yer alan ”Yayın hizmetleri, ırk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz” hükmü kapsamında üst limitten idari yaptırım ve 3 kez program durdurma cezası verilmesi hakkında görüş ve düşüncelerini paylaştı.

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, yaptığı yazılı açıklamasında özgür bir basın yayın kuruluşuna uygulanan haksız ve hukuksuz cezai yaptırımın asla kabul edilemeyeceğini belirterek, “Bu cezaların halkın haber alma hakkının gaspedilmesi” anlamına geldiğini ifade etti.

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, açıklamasında görüş ve düşüncelerini şöyle paylaştı:

“Siyasi iktidar telkiniyle alındığı çok belli olan ve hayata geçerilen bu despotvari uygulamalar nedeniyle basın özgürlüğü sıralamasında iülkemizin hali içler acısıdır.

Özgür basın maalesef RTÜK marifetiyle susturulmak istenmektedir. FOX TV Ana Haber’e verilen bu hukuksuz cezayı şiddetle kınıyoruz.

Bu hukuksuz karar, çağdaş ve demokratik olmayan uygulama ülkemizde adına infaz düzenlemesi denilen ve düpedüz af olan son kanunun kapsamına görevini yapmalarından dolayı cezaevinde bırakılan gazeteci ve düşünce suçlularının alınmamasıyla siyasi iktidardan farklı düşünenlere ve özgür basına yapılan baskı ve sindirme anlayışının ulaştığı vahim noktayı da gözler önüne sermektedir.

Ülkemizde bugün medya, basın ve gazetecilik büyük baskı altındadır. Tutuklu gazetecilerin olmadığı, basın özgürlüğünün önündeki engellerin bir an evvel kaldırıldığı aydınlık ve güneşli günler özlemiyle basın meslek ilkelerine bağlı, halkın haber alma hakkına riayet eden tüm basın emekçilerine, FOX TV ailesine ve Ana Haber spikeri Fatih Portakal’a geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Burada yeri gelmişken Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ; “Basın Hürdür ve Sansür Edilemez” sözünü bir kez daha hatırlatmak istiyorum.”

Diğer Haberler