BAROMUZ

BAROMUZDAN KÜÇÜK YAŞTAKİLERLE EVLİLİĞİN AFFININ YENİDEN GÜNDEME GETİRİLMESİNE SERT TEPKİ

görüntülenme
21/01/2019

BAROMUZDAN KÜÇÜK YAŞTAKİLERLE EVLİLİĞİN AFFININ YENİDEN GÜNDEME GETİRİLMESİNE SERT TEPKİ

"ÇOCUK ÇOCUKLUĞUNU YAŞAMALIDIR, KÜÇÜK YAŞTA EVLİLİK SUÇTUR"

Adana Barosu Kadın Hakları Merkezi Koordinatörümüz Av . Sinem Tanrısınatapan Keskin, "Çocuk istismarcısına evlilik affı" düzenlemesinin kadınların ve kamuoyunun tepkisi üzerine üç yıl önce geri çekilmesinin ardından, siyasi iktidar tarafından yeniden Meclis'e getirileceği haberlerinin basında yer alması üzerine sert tepki gösterdi.

Av. Sinem Tanrısınatapan Keskin, konuya ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

"ÇOCUK HAKLARI YOK SAYILMAKTADIR"

"Türkiye’nin çözüm bekleyen sayısız sorunu dururken, küçük yaşta evlilik suçunun sanıkları için evlilik affı yönünde meclis çalışmaları yapıldığı haberi gündeme gelmiştir. Taraflardan birinin reşit olmaması ve evliliklerin devam ediyor olması halinde cebir, şiddet, tecavüz yolu ile zorla yaptırılan evliliklerin kapsam dışı tutulacağı belirtilmiştir. 
Küçük yaşta zorla evlendirilen hangi Çocuk ailesine rağmen tecavüze uğradım, zorla evlendirildim’ diyebilir? Çocuğun üstün yararı gözetilmeyen ve fiili durumları arttıracak bu tür söylemler, af/yasa gündemleri, Çocuk hakları sözleşmesi, Uluslararası İstanbul Sözleşmesi ve yasalarımıza aykırıdır. Çocuk ve Kadın hakları alanındaki kazanımları yok saymaktır.

"ERKEN YAŞTA EVLİLİK SUÇTUR"

Taciz, tecavüz gibi af da bir defalık değildir. Erken yaşta evlilik suçtur. Bu suçun affı önceki küçük yaşta evliliklere izin vermek, yeni yapılacak küçük yaşta evliliklere, zorla evlendirilmelere ve çocuk tecavüzlerine göz yummaktır.

Kör zihniyeti yüreklendiren açıklamalar istemiyoruz, siyasetçi söylemlerine güvenerek işlenmiş suçlar istemiyoruz. Alenen suç işlemeye teşvik eden siyasetçiler istemiyoruz. Örf adetleri kendine kalkan yaparak küçük yaşta evlilikleri geçerli saymaya çalışan zihniyeti istemiyoruz.

"OY KAYGISI MI..?"

Çocuk çocuktur, kadın da kadın… oy kaygısı dahil hiçbir gerekçe ile haklarına tecavüz edilemez.

Adana Barosu olarak küçük yaşta evliliklere meşru bir zemin hazırlamaya çalışan bu affın meclis ve ülke gündeminden bir an önce kaldırılmasını, Devletin, siyasetçilerin, STK’ların kısacası söz söyleyen herkesin, çağdışı aflarla, yasa değişiklikleri ile uğraşmak yerine cemaatçiliği, eğitimsizliği, bilinçsizliği ,küçük yaşta evlilikleri, kadına karşı şiddeti engellemek için çalışmaya davet ediyoruz. "

"KABUL EDİLEMEZ"

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, bu düzenlemenin çocuk yaşta evliliklerin önünü açacağını belirtti. 
Dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın “Düğün yapılmış, dernek yapılmış, gelmişler, hediyeleri takmışlar, resmen evlenmişler” diyerek önergeyi savunduğunu hatırlatan Av. Veli Küçük, “Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Uluslararası İstanbul Sözleşmesi’ne imza atmış bir ülkenin bunu Meclis’e tekrar getirmesi asla kabul edilemez. Bu düzenleme yapılırsa güzel ülkemizde istismarın boyutunu öyle tırmandırır ki, sonra kayınpederi tarafından, başka erkekle konuşuyor diye öldürülen minik Hilal’leri, evlendirildiğinde 12, çocuk doğurduğunda 13, öldürüldüğünde 14 yaşında olan Kader’leri çoğaltır” dedi.

Diğer Haberler