BAROMUZ

BAROMUZDAN KADIN MESLEKTAŞIMIZIN EMNİYETTE DARBEDİLİP SİLAH DOĞRULTMASINA SERT TEPKİ

görüntülenme
05/09/2018

BAROMUZDAN KADIN MESLEKTAŞIMIZIN EMNİYETTE DARBEDİLİP SİLAH DOĞRULTMASINA SERT TEPKİ

BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK; 
"ARTAN KOLLUK ŞİDDETİNİN MESLEĞİMİZE YÖNELMESİ KAYGI VERİCİDİR"

İstanbul Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli bir komiserin, bir şüphelinin ifadesine katılmak isteyen kadın meslektaşımızı, önce copla dövdüğü ve ardından silah doğrulttuğu iddia edilmektedir.
Bu iddialara dair görüntüler basına yansımış durumdadır.

'BURADA ÇOK AVUKAT DÖVDÜK, SİZİ DE DÖVELİM Mİ?'

Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü Araştırma Büro Amirliği’ne gelen bir kadın meslektaşımız, gözaltına alınan bir şüphelinin ifadesine katılmak istediği, kadın meslektaşımız ifadeye katılamadan amirin, sigara içmek için avluya çıktığı ve bir banka oturduğunda ise Polis Merkezinden bir komiserin meslektaşımıza, “Burada çok avukat dövdük, sizi de dövelim mi” dediği, sonrasında da emrindeki polislerden sopa getirmelerini istediği görülmektedir.

Yazılı ve görsel basına yansıyan bu görüntülere göre; birkaç dakika sonra bir polis tarafından iki sopa getirildiği, komiserin iki sopayı alarak kontrol ettiği, daha sonra sopanın birini polise geri verdiği, diğeri ile de polis merkezinin içinde kadın meslektaşımızın eline vurmaya başladığını anlaşılmaktadır. 
Bununla da yetinmeyen komiserin, bu kez de polislerden içeriden silah getirmelerini istediği, hemen getirilen tabancayı alan komiserin, silahın namlusunu kontrol ederek, haznesine mermi verdiği ve devamında ateş ettiği görüntülerde yer almaktadır.

O anlarda kamera görüntüsüne yansıyan bir polisin, silahın sesinden dolayı kulaklarını tıkadığı, komiserin içeri girmesiyle, silahın, avludaki klimanın üstünde kaldığı, bu sırada karakolun bir temizlik görevlisinin silahı alarak, namlunun ucunu yine meslektaşımıza doğru çevirdiği, kadın meslektaşımızın ise korkudan içeriye kaçtığı, ardından da bir polis memurunun temizlik görevlisinden silahı alarak ortadan kaldırdığı, görülmektedir. Saatler sonra müvekkilinin ifadesine katılan meslektaşımız, daha sonra polis merkezinden ayrılmıştır.

"DOĞRUDAN MESLEĞİMİZ HEDEF ALINMIŞTIR"

Kamu görevlilerinin bir kadın meslektaşımıza saldırısını anlamanın ve kabul etmenin mümkün olmadığı vurgulayan Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Bu suçun adaletin tecelli etmesi için görevi yargı mensuplarının en önemli yardımcısı kolluk güçleri, güvenliğimizi, canımızı emanet ettiğimiz polisler tarafından işlenmesi daha da korkunç ve kabul edilemez.

Siyasi iktidar tarafından yurttaşa hukuksuz ve ölçüsüz şekilde çok sert müdahalelerde bulunarak ‘destan yazan!' denilerek ödül dağıtmasından ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun son emriyle Cumartesi Anneleri'ne uygulanan polis şiddetinden sonra bu tür vahim uygulamalar ne yazık ki daha da artmaktadır. Yaşanan bu olayı şiddetle kınıyoruz.

Polisin aleni şekilde uygulamış olduğu bu şiddet, kötü muamelenin çok ötesinde Türk Ceza Kanununun 94’üncü maddesinde işkence suçu kapsamına girmektedir. Şiddetin her türlüsüne karşıyız. Kolluk güçleri ve yetkilileri görev ve sorumluluğunu kötüye kullanamaz.

Meslektaşımızın mesleki kimliği hedeflenerek darp edilmesi, gayrı insani muameleye maruz kalması kabul edilemez. Meslektaşımızın şikayeti üzerine komiser dahil 4 kişi açığa alınmıştır.

Meslektaşımıza yönelik hukuk dışı uygulamanın sonuna kadar takipçisi olacağımızı ifade etmek isteriz."

TCK;94;

"Bir kişiye karşı insan onuruyla bağdaşmayan ve bedensel veya ruhsal yönden acı çekmesine, algılama ve irade yeteneğinin etkilenmesine, aşağılanmasına yol açacak davranışları gerçekleştiren ‘kamu görevlisi’ işkence suçundan sorumlu olur."

Diğer Haberler