BAROMUZ

BAROMUZDAN FARUK BİLDİRİCİ'NİN RTÜK ÜYELİĞİNİN YÖNETİM KARARIYLA SONLANDIRILMASINA SERT TEPKİ.

görüntülenme
26/11/2019

BAROMUZDAN FARUK BİLDİRİCİ'NİN RTÜK ÜYELİĞİNİN YÖNETİM KARARIYLA SONLANDIRILMASINA SERT TEPKİ.

BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;

"MECLİSİN İRADESİ YOK SAYILMIŞTIR”

1.11.2019

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, TBMM’de Cumhuriyet Halk Partisi kontenjanından Medya kuruluşlarını denetleyen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyeliğine seçilen Gazeteci Faruk Bildirici’nin, Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket partisi kontenjanından seçilmiş üyelerce sonlandırılmasının demokrasi ayıbı olarak nitelendirdi ve şiddetle kınadı.

“Geçtiğimiz Temmuz ayında Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)'undan boşalan 3 üye kadrosuna görevlendirmeler yapılmış, Faruk Bildirici de RTÜK üyesi seçilmişti.
Bildirici’nin geçtiğimiz hafta RTÜK Başkanı hakkında yasaya aykırı şekilde TÜRKSAT ve Basın İlan Kurumu’nda (BİK) üyelik görevleri üstlendiğini açıklamasının ardından RTÜK üyeliğinin düşürülmesi son derece yanlıştır. Bu durum ülkemizde demokrasinin ne halde olduğunu apaçık ortaya koymaktadır.

TBMM tarafından seçilen ve görevlendirilen RTÜK üyesinin seçildiği şekliyle veya görev süresi dolması nedeniyle değil de hukuksuz bir şekilde yönetim kurulu üyeliğinin yönetim kararıyla düşürülmesi ciddi bir hukuksuzluktur. Umarım bu yanlıştan bir an evvel dönülür. Çünkü bu karar meclis yetkisinin gasp edilmesidir. Çok sesliliğe, eleştiriye tahammül gösterilmemesi ileri demokrasi (!) adına utanç vericidir. RTÜK'ün 25 yıllık tarihinde ilk kez, 6 kişinin elini kaldırması ile üyeliğin düşürülmesine karar vermesi yargıdan dönecektir.”

Diğer Haberler