BAROMUZ

BAROMUZDAN DÜZCE AKÇAKOCA MÜFTÜSÜNÜN SELANİK GÖÇMENLERİ İÇİN SARF ETTİĞİ "YÜZDE 90'I SABETAYİST VE MÜSLÜMAN DEĞİL” SÖZLERİNE TEPKİ

görüntülenme
28/05/2021
BAROMUZDAN DÜZCE AKÇAKOCA MÜFTÜSÜNÜN SELANİK GÖÇMENLERİ İÇİN SARF ETTİĞİ "YÜZDE 90'I SABETAYİST VE MÜSLÜMAN DEĞİL” SÖZLERİNE TEPKİ
“YASAL SÜREÇLERİN TAKİPÇİSİ VE MÜDAHİLİ OLACAĞIZ”
Baromuzdan, sosyal medyada görüntülerin yayınlamasıyla infiale yol açan Düzce Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu’nun 21.05.2021 tarihinde Karasu İsmail Sadi Camisinde Filistin olayları ve Yahudilere değindiği Cuma vaazında Selanik göçmenlerine atfen “Yüzde 90’ı Sabetayist. Ne demek Sabetayist? Müslümanlığa girmiş gözüken Yahudiler. Aslında Müslüman değil” şeklinde ifadeler kullanması, ardından Gezi olaylarıyla bağlantısı olduğu iddiasıyla Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç’u da hedef tahtasına koyduğu skandal sözlere sert tepki.
“Tarihi gerçeklerle bağdaşmayan ve göreviyle hiç ilgisi olmadığı halde Selanik’ten mübadele ile gelen insanlarımızı skandal sözlerle aşağılaması kabul edilemez.
Söz konusu şahsın kullandığı ifadeler hem anayasamıza, hem yasalarımıza, hem de İslam dininin esaslarına aykırı olarak ırkçı, bölücü ve halk nezdinde nifak tohumları ekmeye yöneliktir.
Devlet memuriyetiyle, müftülük ve din görevlisi olma vasfıyla kesinlikle bağdaşmayan bu çirkin ve suç içerikli sözlerden dolayı kendisini kınıyoruz.
Sosyal medyada yayınlanan görüntülerden sonra oluşan tepkiler üzerine Düzce Müftülüğünce “soruşturma başlatılmıştır” açıklaması yapıldı. Ardından Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla Karasu Cumhuriyet Başsavcılığınca da ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçlamasıyla soruşturma başlatıldığı belirtilmektedir.
Müftü sıfatına taşıyan bu kişinin mübadele ile ülkemize gelmiş yurttaşlarımıza yönelik çirkin ifadeler yerine toplumu birlik ve beraberliğe çağırması gerekirdi.
Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek kimsenin haddi de olamaz. O nedenle bu hadsiz kişi derhal görevden alınmalıdır.
Bu vesile ile Adana Barosu olarak, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerine, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne olan bağlılığımızı bir kez daha ortaya koyarken, başlatılan soruşturma ve yargısal sürecin takipçisi ve açılan davaların müdahili olacağımızın bilinmesini istiyoruz.
Saygıyla sunarız.
Adana Barosu Başkanlığı
Diğer Haberler