BAROMUZ

BAROMUZDAN DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ALİ ERBAŞ’IN CUMA HUTBESİNDE LGBT+BİREYLERİ HEDEF GÖSTERMESİNE TEPKİ

görüntülenme
14/05/2020

BAROMUZDAN DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ALİ ERBAŞ’IN CUMA HUTBESİNDE LGBT+BİREYLERİ HEDEF GÖSTERMESİNE TEPKİ

BARO BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;
“AYRIMCILIK VE NEFRET SÖYLEMİDİR; KINIYORUZ”

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, Ankara Hacı Bayram Camii’nde, temsili Cuma namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın, LGBTİ+ bireyleri hedef göstererek, "İslam zinayı en büyük günah kabul ediyor. Lutiliği, eşcinselliği lanetliyor" sözlerinin yorumuna ve "Cinsiyete müdahale eden ve cinsiyetsizliğe davet eden çabalar sadece bireyin değil bütün bir neslin felaketini hazırlar. Cinsiyet seçimini kişisel bir özgürlük alanı gibi göstererek ilahi iradeyi yok saymak, haddi aşma ve kulluktan sapmadır" ifadelerini kullanarak “Ey insanlar! İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, Eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir, bunun hikmeti. Yılda yüzbinlerce insan gayri meşru ve nikahsız hayatın islamî literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu Hiv virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim." çağrısına değinen Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, açıklamasında şu görüş, düşünceleri ortaya koydu;

”Salgın hastalık ile mücadele edilen pandemi günlerinde Diyanet İşleri Başkanı ayrımcı söylemleri ile bazı kesimlerin yaşam hakkını tartışmaya açmamalıdır.

Halkımızın kenetlenmeye ve beraberliğe ihtiyaç duyduğu bu zor günlerde çok önemli bir devlet kurumunun başında oturup, söylemini kutsal değerlerimiz üzerinden inşa ederek halkın kin ve düşmanlığa tahrik edilmesi kabul edilemez.

LGBT bireylerin yaşam hakkı da tüm insanların ki gibi kutsal ve dokunulmazdır.

Diyanet İşleri Başkanı makamda olduğu sürede küçük yaşta evlilikler de dahil çocuk istismarına, tecavüzüne gözlerini kapatmakta ve kadın düşmanlığının manevi zeminini meşrulaştırma çabasındadır.

Anılan şahsı, söylemleri, yaklaşımı ve zihniyeti esefle kınıyoruz ve özür dilemeye davet ediyoruz.”

Diğer Haberler