BAROMUZ

BAROMUZDAN DEMOKRASİMİZİN TARİHİNE KARA GÜN OLARAK GEÇEN 12 EYLÜL'ÜN 39.YILINDA BASIN AÇIKLAMASI

görüntülenme
27/09/2019

BAROMUZDAN DEMOKRASİMİZİN TARİHİNE KARA GÜN OLARAK GEÇEN 12 EYLÜL'ÜN 39.YILINDA BASIN AÇIKLAMASI

BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;

“BÜTÜN DARBELER GERİCİ, ZALİM VE GADDARDIR“

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, 12 Eylül askeri darbesinin üzerinden 39. Yıl geçmesine rağmen izlerinin halen silinmediğini belirterek, konu hakkında görüş ve düşüncelerini paylaştı.

Darbeyle birlikte demokrasinin askıya alındığını, özgürlüklerin tamamen yok edildiğini, binlerce insanın cezaevlerinde, işkencelerde can verdiğini, ve ülkenin 50 yıl geriye gitmesine neden olduğunu vurguladı.

Açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bilindiği üzere 39 Yıl önce bugün demokrasi getireceğim denilerek yönetime el konulmuştu. Sonradan bu el koymanın demokrasi kaygılarından da öte, aslında dışarıda hazırlandığı ve ABD’nin Türkiye’yi kontrol edebilmek için planladığı bizzat o zamanki Amerikalı yetkililerin söylemleriyle ortaya çıkmıştı.

12 Eylül darbesi ile 1961 Anayasasının sağladığı görece özgürlükler ortamı ortadan kaldırılmış; temel hak ve özgürlükler yok edilmiş, milyonlarca yurttaşımız gözaltına alınmış, sistematik işkencelere maruz bırakılmış, ölümler, kayıplar, idamlar ve devlet eliyle hukuk cinayetleri yaşanmıştır.
O dönemde sıkıyönetim komutanlıklarınca kurulan mahkemelerde adil yargılamalar yapılmamış, kısaca hukuk dışı yöntemlerle toplumun aydın ve ilerici kesimleri saf dışı edilmiştir.

12 Eylül darbesini yapanlar, 'Asmayalım da besleyelim mi!' dedikleri 17 yaşındaki Erdal Eren'in yaşını büyütüp astılar. 12 Eylül geçti, ama acıları geçmedi, asla da unutulamayacaktır“

Bugün karşılaşılan bütün sorunların kaynağında 12 Eylül askeri darbesinin etkilerinin olduğunu vurgulayan Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, yaşanan bu olumsuzluklardan dersler çıkartılması gerektiğini anlattı.

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, 12 Eylül ve tüm darbelerin bugüne kadar ülkemizden, demokrasimizden, yurttaşlarımızdan, zenginliklerimizden çok şeyi alıp, götürdüğünü belirterek, “Ülkemiz 15 Temmuz 2016 gecesi bir kez daha bir hain darbe girişimini yaşamıştır. Siyasi iktidarın uygulamalarından, yönetiminden rahatsızlık duyulabilir, beğenilmeyebilir, eleştiri ve barışçıl olmak kaydıyla protesto ortaya konulabilecektir.

Ancak çözüm hiçbir zaman için darbe ve hukuk dışı girişimler de aranmamalıdır. Darbelerin ülkemizin demokrasi kültürünün gelişmemesinde ve insani kaynakların doğru kullanılmamasında rolü büyüktür. Demokrasilerde sandıkla gelenler, sandıkla gitmelidirler.

12 Eylül’ün 39. Yılında tüm darbeleri, darbecileri bir kez daha kınıyor, lanetliyor; sivil olsun askeri olsun tüm darbelere ve diktalara karşı olduğumuzu haykırıyoruz.

Ve diyoruz ki; ne darbe, ne OHAL, ne sivil dikta, çözüm; demokrasi ve adalet. Saygıyla sunarım.”

Diğer Haberler