BAROMUZ

BAROMUZDAN, BARO BAŞKANLARININ ANKARA YÜRÜYÜŞÜNÜN KOLLUK GÜÇLERİNCE HUKUKSUZ ŞEKİLDE ENGELLENMESİNE VE BARO BAŞKANLARINA UYGULANAN POLİS ŞİDDETİNE SERT TEPKİ

görüntülenme
30/10/2020

BAROMUZDAN, BARO BAŞKANLARININ ANKARA YÜRÜYÜŞÜNÜN KOLLUK GÜÇLERİNCE HUKUKSUZ ŞEKİLDE ENGELLENMESİNE VE BARO BAŞKANLARINA UYGULANAN POLİS ŞİDDETİNE SERT TEPKİ

BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;

“BAROLARIN AYRIŞTIRILMASINA VE BÖLÜNMESİNE ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Adana’dan 19 Haziran 2020 Cuma günü sabah “Savunma Yürüyor” sloganıyla baro başkanlarıyla eş zamanlı olarak Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, Başkan Yardımcımız Av. Sabahattin Gümüş, Genel Sekreterimiz Av. Semih Gökayaz ve Yönetim Kurulu Üyemiz Av. Nevzat Elçi ile birlikte Baroların yapısını değiştirecek yeni yasal düzenlemeye karşı baromuz mensubu meslektaşlarımız, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi partilerin yöneticileri ve yurttaşlarımız tarafından Ankara’ya uğurlandılar.

4 gündür yollarda olan Başkanımız Av. Veli Küçük ve yönetim kurulu üyelerimiz, 56 baro başkanı ile birlikte bugün Ankara'da buluştular.

Burada Ankara Barosu Başkanı Av. Erinç Sağkan ve yönetim kurulu üyeleri tarafından Eskişehir yolunda karşılandılar. Ancak Emniyet güçleri tarafından hukuksuz bir şekilde Baro Başkanlarının Ankara’ya girişine izin verilmemesi üzerine yürümek isteyen Baro Başkanlarımızdan Gaziantep Barosu Başkanı Av.Bektaş Şarklı ve İzmir Barosu Başkanı Av.Özkan Yücel polis şiddetine maruz kalmıştır.

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, yaşananların hukuksuz ve yasaya aykırı, vahim ve utanç verici olduğunu belirterek, “İddia ve karar makamlarını baskı altına alarak, yandaş ve bağımlı yargıyı oluşturan siyasi iktidarın, kendi eksenine alamadığı baroları da bağımlı hale getirebilme amacıyla yapılmak istenen ‘Avukatlık yasası Değişikliklerine’ karşı tek ve bir hareket eden baro başkanlarımız hak arayışı ve demokratik eylem olan savunma yürüyüşünü başlattık.

Hukukun üstünlüğü, insan hakları, demokrasi, kadına yönelik şiddetin ve çocuklara yönelik cinsel istismarın, çevreye, doğamıza yönelik işgallerin son bulması, yaşanabilecek bir çevre, adil yargılanma için baro başkanlarımızla yürüyüşe geçtik.
Ancak, isteğimiz olan hukuk devleti kavramının tam aksi polis devleti anlayışı ve dayatmayla karşı karşıya müdahalelere maruz kaldık.

“SAVUNMAYA BAĞIMSIZLIK, ÜLKEYE ADALET İSTİYORUZ”

Bizler, hukukçular, ülkesini seven insanlar ve duyarlılık sahibi yurttaşlar olarak hak, hukuk ve adalete sonuna kadar sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Ankara’ya girişimize şu anda izin verilmiyor. Özgürlüklerin ihlal edildiği bu korku imparatorluğu döneminde baro başkanları Ankara’ya giremiyorsa, bu tablo yurttaşlarımızın hak aramada ne kadar sıkıntılı olduğunu göstermektedir. Savunmaya bağımsızlık, ülkeye adalet istiyoruz.

Avukatlık Kanunu’nda yapılmak istenen değişikliğe ve savunmanın tasfiyesine şiddetle karşıyız. Baroların ayrıştırılmasına ve bölünmesine asla izin vermeyeceğiz.” dedi.

Baro Başkanlarımızın Eskişehir yolundan Ankara’ya girmek için bekleyişi devam ediyor.

Diğer Haberler