BAROMUZ

BAROMUZDAN ALADAĞ KIZ YURDU YANGINI FACİASININ 3. YILI NEDENİYLE BASIN AÇIKLAMASI

görüntülenme
03/12/2019

BAROMUZDAN ALADAĞ KIZ YURDU YANGINI FACİASININ 3. YILI NEDENİYLE BASIN AÇIKLAMASI

BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;

“YÜREKLERİMİZİN YANGINI SÖNMEDİ, SÖNMEYECEK…”

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, Adana’nın Aladağ ilçesindeki kız öğrenci yurdunda 29 Kasım 2016 tarihinde çıkan ve 11’i kız çocuğu toplam 12 kişinin hayatını kaybettiği Süleymancılar Cemaati’ne ait yurt yangının 3. Yılında acıların halen tazeliğini koruduğunu ifade etti.

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, yürekleri yakan Aladağ Kız Yurdu yangının yüreklerde asla sönmeyeceğini ifade ederek, görüş ve düşüncelerini paylaştı.

“Sanıklar belirli ölçülerde ciddi cezalar aldılar. Ancak asıl cezayı alması gerekenler; kamu görevlileri, milli eğitim müdürü ve diğer şube müdürü olan görevliler yeterli cezayı almadılar. Ailelerin açtığı bir pankartlar vardı. “Adalet gelmedikçe, bu yangın sönmez.”, 'Adalet mücadelemiz başka canlar yanmasın” diye bu mücadele veriliyorsa yeterli ve elverişli denetimleri yapmayan o kamu görevlileri gerçekten 'olası kastta adam öldürmek’ suçundan cezalandırılana kadar vicdanlarda bu yangın asla sönmez ve bu tür facialar da ne yazık ki bu güzel ülkemizde yaşanmaya devam edecektir.

Yangın hangi nedenle başlarsa başlasın daha başlangıçta çok ciddi yaşamsal tehlike oluşturacak koşullar vardı. Bunlar tüm yetkililer tarafından önceden bilinen unsurlardı. Böylesi büyük bir acıya karşın verilen kararla ailelerin ve toplumun vicdanı rahatlamamış, yüreklerdeki yangın devam etmektedir. O nedenle bu davanın bundan sonraki aşamalarının da çok büyük bir titizlikle takip edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Dağ köylerinde yoksul yurttaşlarımızın çocuklarına devlet sahip çıkmalı, cemaat ve benzeri yapıların eline bırakılmamalı, eğitim kamusal olmalıdır, eşit olmalıdır, eğitim herkes için hak olmalıdır.

2016 yılında Aladağ’da elim yangın hadisesinde hayatını kaybeden yavrularımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum. Bir daha böyle acıların hiçbir yerde yaşanmamasını temenni ediyorum.”

Diğer Haberler