BAROMUZ

BAROMUZDAN ABD BAŞKANI BİDEN’IN 1915 OLAYLARINA "SOYKIRIM" NİTELEMESİNE SERT TEPKİ.

görüntülenme
30/04/2021
BAROMUZDAN ABD BAŞKANI BİDEN’IN 1915 OLAYLARINA "SOYKIRIM" NİTELEMESİNE SERT TEPKİ.
BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;
“TARİHİ EMPERYALİST GÜÇLER DEĞİL, TARİHÇİLER DEĞERLENDİRMELİDİR”
Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, ABD Başkanı Biden'ın 1915 olaylarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "soykırım" ifadesi kullanmasına
“Tarihçilerin değerlendirmesi gereken unsurlar emperyalist devletlerce TürkiyeCumhuriyeti’ne yönelik şantaj ve tehdit unsuru olarak kullanılmaktadır.” diyerek tepki gösterdi.
Başkanımız açıklamasında;
“Emperyalist devletlerce Osmanlı İmparatorluğu’nun tasfiyesi ile topraklarının paylaşımı amacıyla çıkartılan Birinci Dünya Savaşı (1914-1918) tam olarak istenen sonucu vermememiştir. Halkımız ise emperyalist tasfiye ve köleleştirme projesine karşı tarihe KURTULUŞ SAVAŞI olarak geçen topyekûn bir direnişle ve başarıyla karşı koymuştur.
Bu direnişin hukuki ve siyasi sonucu TÜRKİYE CUMHURİYETİ’dir. Köleleştirme projesi Sevr’i yırtıp atan milletimizin ve onun kurtarıcı lideri Atatürk’ü bir türlü içlerine sindiremeyenlerin çabaları bugün de devam etmektedir.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ifade özgürlüğüne ilişkin hak ihlali tespitinin yanında asıl önemi soykırımın bir hukuk kavramı ve suç tanımı olduğunu, soykırım suçunun varlığına ancak yetkili mahkemelerin karar verebileceğini, bireylerin ya da kurumların bir olaya ilişkin soykırım hükmü veremeyeceğini, 1915 olaylarının “soykırım”olduğuna ilişkin yetkili mahkemelerce verilmiş bir karar bulunmadığını ortaya koyması ve bu kapsamda soykırım değerlendirmesi yapılamayacağını saptamasıdır.
Kendi geçmişlerine ve kanlı ellerine bakamayan emperyalist ve yayılmacı menfaat odaklarım, güncelleyip süsledikleri yeni Sevr dayatmasına karşı milli refleksi kaynağında söndürmeye yönelik baskı ve şantajlarının hiçbir temelinin olmadığı bilinmelidir.
1915 olaylarının soykırım olarak tanımlaması, ekonomik ve siyasal çıkarların, tarihsel gerçekliğin ve hukukun önüne geçmiş olduğunu göstermektedir.
Üzerinden çok uzun süre geçmiş tarihsel unsurlar ve tartışmalar objektif tarihçilerce değerlendirilmelidir. ABD Başkanını, soykırım nitelemesini, emperyalist siyasetin bugüne yansıyan olumsuzluklarını ve dünyaya her yönüyle egemenlik kurma hayallerini kınıyorum.” ifadelerine yer verdi.
Diğer Haberler