BAROMUZ

BAROMUZDAN 700.HAFTADA CUMARTESİ ANNELERİNE UYGULANAN POLİS ŞİDDETİNE SERT TEPKİ.

görüntülenme
27/08/2018

BAROMUZDAN 700.HAFTADA CUMARTESİ ANNELERİNE UYGULANAN POLİS ŞİDDETİNE SERT TEPKİ.

BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;
“ANNELERE YAPILAN MUAMELE KOLLUK TERÖRÜDÜR”

“DEVLET BU DEMOKRATİK TALEPLERE CEVAP VERMELİ”

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, Cumartesi Annelerine ve katılımcılara Galatasaray Meydanı’ndaki 700. hafta buluşmasında uygulanan polis saldırısını ve şiddetini sert bir dille eleştirdi.

Av Küçük, konuya ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

Açıklamasında; “Türkiye’nin geçmişinde aydınlatılmayan cinayetler, faili meçhuller, yıllardır akıbeti belirlenemeyen kayıplar ‘kara leke’ gibi mevcutken, Cumartesi anneleri boşuna basın açıklaması ve protesto eylemleri yapmıyorlar” dedi.

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Gözaltında kaybolan ve yıllardır haber alınamayan çocukları ve yakınları için uzun yıllardır oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri isimli platformun 700. eylemi Beyoğlu Kaymakamlığı kararıyla engellenmek istenmiş ve polisin sert müdahalesi ile dağıtılmıştır.

Dünyanın en demokratik ve barışçıl annelerinin eylemini polisin ölçüsüz, orantısız ve sert müdahaleleri ile darbedilerek dağıtılmasını sonrasında gözaltına alınmalarını kınıyorum.

Kayıp yakınlarının akıbetini sormak için bir araya gelenleri gözaltına almak, kendilerine destek olmaya gelen milletvekillerini tartaklamak, “polisim gereğini yapıyor” demek tamamen keyfi uygulamalardır.

Haksız ve gereksiz yere gözaltına alınan evlatlarını arayan annelerine emniyetteki ifade işlemelerinin ardından serbest bırakıldılar ancak bu acıları hafifletmez.

İleri demokrasi (!) ile yönetildiği ileri sürülen, hukukun üstünüğü ve insan haklarından dem vurulan güzel ülkemizde bu uygulama asla kabul edilemez bir hukuksuzluktur. Bu yasaktan ve kolluk terörüne dönüşen uygulamalardan derhal vazgeçilmelidir. Kaybedilenin akıbetini bilmek, öğrenmek ailelerinin ve toplumun temel insan hakkıdır.

Devlet, yakınlarının akıbetleriyle ilgili ailelerini ve toplumu bilgilendirme görevini ve zorunluluğunu yerine getirmelidir.

Gözaltında kaybedilişlerinin 24. yılında adli makamları dosyalarında etkin bir soruşturma yaparak maddi gerçeği açığa çıkarma ve adaleti sağlama görevini yerine getirmeye çağırıyoruz. 24 yıllık inkar son bulsun, ailelere ve kamuoyuna gerçekler tatmin edici şekilde açıklansın.

Türkiye’nin geçmişinde faili meçhuller, gözaltında ölümler ve kayıplar ‘kara leke’ gibi mevcutken, Cumartesi anneleri boşuna protesto eylemi yapmıyorlar. Artık anneler Berfo Ana gibi vefat etmeden evvel çocuklarının akıbetini öğrensin, ölmüşse mezarı gösterilsin, failler ve sorumluluklar tespit edilerek hak ettiği hukuksal cezayı alsınlar. Annelerin ve kamuoyunun beklentisi budur, bu beklentinin yaşama geçmesi demokrasinin ve hukuk devletinin zorunluluğudur.”

OLAYIN GEÇMİŞİ

Cumartesi Annelerinin eylemleri 1995’te Hasan Ocak kaybedildiği ve cesedi bir kimsesizler mezarlığında bulunduğu için başladı. Şimdi 24 yıl sonra Ocak’ın katillerinin çoktan bulunması ve yargılanması gerekirken, annesi, kız kardeşi ve onların yol arkadaşları gözaltına alınıyor.
ERDOĞAN GÖRÜŞMÜŞTÜ

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, 2011 yılında Dolmabahçe'deki Çalışma Ofisinde 1995'ten bu yana her cumartesi Taksim'deki Galatasaray Lisesi önünde kayıp yakınlarının bulunması için oturma eylemi yapan " ' Cumartesi Anneleri'ni kabul etmişti. Yaklaşık 2 saat süren görüşmede Erdoğan’ın, Cumartesi Anneleri hakkında söylediği şeyin (Ne iş yaptıklarını bilmiyorum, Cumartesi Anneleri birileri tarafından kullanılıyor) yanlış anlaşıldığını, böyle bir şey söylemediğini ifade ettiği açıklanmıştı.

BERFO ANA DA O TOPLANTIDAYDI

Görüşmeye kayıplardan Cemil Kırbayır’ın 103 yaşındaki annesi Berfo Kırbayır da katılmıştı. Yıllarca 'Cemilim gelir' diyerek evinin kapılarını kilitlemeyen, "Beni çocuğumun kemiği bulunmadan defnetmeyin, mezara gömmeyin" diye vasiyet eden Berfo Ana, bu görüşmeden 2 yıl sonra 2013'te yaşamını yitirmişti.

Diğer Haberler