BAROMUZ

BAROMUZDAN 301 MADENCİNİN ÖLDÜĞÜ SOMA FACİASI SANIKLARINA VERİLEN CEZALARA TEPKİ

görüntülenme
12/07/2018

BAROMUZDAN 301 MADENCİNİN ÖLDÜĞÜ SOMA FACİASI SANIKLARINA VERİLEN CEZALARA TEPKİ

BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;
"YENİ İŞ CİNAYETLERİNE DAVETİYE ÇIKARAN ÖDÜL GİBİ CEZA! "

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en çok can kaybı ile sonuçlanan iş cinayeti olan Soma maden katliamı davasında beşi tutuklu 51 sanığın yargılandığı ceza davasında nihai karar açıklandı.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Sanıklardan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan 15 yıl, Genel Müdür Ramazan Doğru 22 yıl 6 ay, İşletme Müdürü Akın Çelik 18 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edildi.

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, Soma Katliamı davasında verilen karara ve cezalara büyük tepki gösterdi.

Av. Küçük, yaptığı yazılı açıklamada; “Katliamdan beridir 4 yıldır süren bu dava, tarihsel açıdan çok önemli bir davaydı. Türkiye'nin gözü kulağı buradaydı. Zira Türkiye'de değil dünyada en büyük işçi katliamlarından birinin davasıydı. Gözü yaşlı ailelerin içinin rahatlayacağı, vicdanları bir kez daha yaralamayacak bir karar beklentisi vardı, ne yazık ki boşa çıktı..

Asıl patron Alp Gürkan ceza bile almadı, beraat etti. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan 15 yıl ceza aldı. İnfaz yasası gereği yaklaşık 6 yıl cezaevinde kalacak. Yani ölen her madenci için 6 gün hapis yatacak.

Peki; hiç bir güvenlik önlemi olmadan o madenin çalışmasına göz yuman yetkililerin hiç mi suçu yok? Ne yazık ki o yetkililerin bırakın ceza almasını, davada ismi bile geçmedi.

Sanıklara bilinçli taksirden 15 yıl ile 22,5 yıl arasında değişen cezalar verildi. Bu bir ceza değil yeni iş cinayetlerine davetiye çıkaran adeta ödül! Halbuki olası kastla öldürme suçundan, ölen her bir madenci icin en az 20 yıl olmak üzere 6.000 yıl ceza verilmeliydi.

Madencinin yüzündeki kömür karası ama bu karar da yargının yüz karasıdır.

ADALET BU KARARIN NERESİNDE?

Soma'da adalet ne yazık ki yerini bulmadı. İş cinayetleri bir kez daha cinayet işlendi, acılar katmerlendi.

Adana Barosu olarak adalet arayışımız devam edecek, ailelerle birlikte istinaf ve temyiz aşamalarında birlikte olmaya, yargısal süreci takip etmeye devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla sunarım" ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler