BAROMUZ

BAROMUZDAN 29 EKİM ÖNCESİ CUMA HUTBESİNDE CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU ATATÜRK’ÜN ANILMAMASINA SERT TEPKİ

görüntülenme
26/11/2019

BAROMUZDAN 29 EKİM ÖNCESİ CUMA HUTBESİNDE CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU ATATÜRK’ÜN ANILMAMASINA SERT TEPKİ

BARO BAŞKANIMIZ AV.VELİ KÜÇÜK;
“DİYANET’İN ATATÜRK’LE ALIP VEREMEDİĞİ NEDİR!”

25.10.2019

Hutbelerinde ısrarla Mustafa Kemal Atatürk’e yer vermeyen Diyanet İşleri Başkanlığı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesine denk gelen bu cumada da aynı tavrını sürdürdü. Kurumun internet sitesinde yer alan hutbede ne 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'ndan ne de Atatürk'ten tek kelime söz edilmedi.

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Cuma hutbesinde 29 Ekim Cumhuriyet
Bayramından, Mehmetçiklerimizden ve vatan bütünlüğünden bahsedilirken, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adının anılmamasına sert tepki gösterdi.

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, açıklamasında konuya ilişkin görüş ve düşüncelerini paylaştı.

Atatürk’ün Ulusumuzun istiklalinin sembolü, topyekun dayanışmasının adı olan Kurtuluş Savaşı’na liderlik ederek milletin gönlünde en kıymetli yere sahip olduğunu ifade etti.
Geçtiğimiz yıllarda da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve 10 Kasım’a denk gelen haftalarda Cuma hutbelerinde Atatürk’e yer verilmediğini hatırlattı.

“DİYANETİN ATATÜRK İLE ALIP VEREMEDİĞİ NEDİR!”

Cuma hutbelerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adının geçmemesini saygısızlık olarak niteledi.
Başkanımız Av. Veli Küçük, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“2015 yılından bu yana hiç bir hutbesinde Mustafa Kemal Atatürk'e yer vermeyen ve bu nedenle eleştirilerin hedefi olan Diyanet İşleri Başkanlığı, aynı tutumu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı arefesinde de devam ettirmesinden üzüntü duyduğumu ifade etmek istiyorum.

‘Dualarımız Mehmetçiğimiz için’ başlığı ile yayınlanan hutbede Barış Pınarı Harekâtı konu edili. Atatürk’e yer verilmeyen hutbede 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ndan da tek kelime söz edilmemesi aklımıza Diyanet Başkanlığının Atatürk ile alıp veremediği nedir ? sorusunu getirdi.

Benzer tavrını 10 Kasım ve 30 Ağustos’ta da sergileyen Diyanet’in resmi sayfasının kuruluş bölümünde de kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün adı geçmemesinden hicap duymaktayım.

Diyanet 30 Ağustos'ta ne büyük Atatürk'ü ne de şanlı ordumuzu anmadı, milli değerlerine saygı göstermedi. Ama Diyanet İşleri Başkanı “Keşke Kurtuluş Savaşında Yunan galip gelseydi” diyen, İstiklal şairimiz Mehmet Akif’e küfür eden birini resmî kisveyle ziyaret edebilme cüreti göstermişti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk sadece bizim değil 81 milyon yurttaşımızın gönlünde yer etmiş bir dünya lideridir. Bu ülkenin kurucusu olmasının yanı sıra dinimiz doğru öğrenilsin, iyi öğrenilsin, herkes tarafından öğrenilsin diye Diyanet İşlerini kurmuştu. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Atatürk’ü yok sayan, ona bir Fatiha’yı çok görmeleri asla kabul edilemez.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusunu anmak ilk önce vicdani göreviniz olmalıdır. Bu anlayış milletinden kopuk, kopmuş bir zihniyettir. Ne yaparsanız yapın Büyük önderimiz Atatürk’ü bu milletin gönlünden asla silemezsiniz.”

Diğer Haberler