BAROMUZ

BAROMUZDAN 21 MART DÜNYA DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜ NEDENİYLE AÇIKLAMA

görüntülenme
17/04/2020

BAROMUZDAN 21 MART DÜNYA DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜ NEDENİYLE AÇIKLAMA

“DOWN SENDROMU BİR HASTALIK DEĞİL FARKLILIKTIR”

Baromuz Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü nedeniyle açıklamada bulundu.

Dünya genelinde yaklaşık 6 milyon kişinin sahip olduğu bu genetik farklılığa dikkat çekmek için 21 Mart Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Down Sendromu Günü olarak ilan edilmiştir.

Down Sendromu, bir kromozom anomalisidir. Sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down Sendrom’lu bireylerde ki kromozom sayısı 47'dir. Hücre bölünmesi sırasında yanlış bölünme sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom yer alması ile meydana gelir. Bu sebepten dolayı Down Sendromu Trisomy 21 diye de bilinmektedir.

Down Sendromunun oluşmasında; ülke, milliyet, sosyo-ekonomik statü farkı yoktur. Down Sendromuna sebep olduğu bilinen tek etmen hamilelik yaşıdır, hamilelik yaşı ilerledikçe risk artar. Ülkemizde, doğum öncesi dönemde anne adaylarının, Down Sendromu gibi fetal anomaliler ve kromozomal bozukluklara yönelik tarama testleri ve USG incelemeleri hakkında bilgilendirilmeleri sağlanarak gerekli yönlendirmeler yapılmaktadır. Ortalama her 800 doğumda bir görülür. Tüm dünyada 6 milyon civarında Down Sendromlu birey yaşamaktadır.

21 Mart Dünya Down Sendromu gününde Down Sendromu olan bireylerle ilgili farkındalık oluşturmak, özel bireylerimizin toplumda tanınırlığını artırmak ve imkan verilmesi durumunda yapabilecekleri şeyleri göstermek zorundayız.

Adana Barosu Başkanlığı

Diğer Haberler