BAROMUZ

BAROMUZDAN “1 EKİM DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ” MESAJI BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK; "ÇOCUKLARIN İYİ YETİŞTİRİLMESİ ULUSLARIN ORTAK SORUNUDUR"

görüntülenme
02/10/2018

BAROMUZDAN “1 EKİM DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ” MESAJI

BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK; 
"ÇOCUKLARIN İYİ YETİŞTİRİLMESİ ULUSLARIN ORTAK SORUNUDUR"

01.10.2018

Uluslararası Çocuk Günü fikri, 1925 yılında Cenevre’de yapılan Çocukların Refahı için Dünya Konferansı'ndan sonra doğmuştur.

54 ülke katılımıyla gerçekleşen Konferans’ta Çocukların Korunmasına Dair Cenevre Bildirgesi kabul edilmiştir.

Dünya Çocuk Günü adıyla çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, ulusların barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçlar.

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, 1 Ekim Dünya Çocuk Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Av. Küçük, yazılı açıklamasında Çocuk haklarının sosyal adalet anlayışı kapsamında değerlendirmesi gereken önemli bir konu olduğuna değindi.
Dünya Çocuk Gününde yoksulluk, çocuk işçiliği ve çocukların refahı gibi konulara dikkat çekilmesine ülkemizin ve dünyanın geldiği noktanın içler acısı olduğunu belirten Av. Küçük, "Çocuk hakları sosyal adalet anlayışı kapsamında değerlendirmesi gereken önemli bir konudur.

Dünya genelinde ülkelerin ve bölgelerin gelişmişlik düzeyine bağlı olarak çocukların yaşam, sağlık, eğitim ve refah koşulları büyük farklılıklar göstermektedir.

Hiçbir ayrım gözetilmeksizin çocukların daha iyi şartlarda yaşamalarını ve gelişimlerini sağlamak tüm insanlığa düşen önemli bir görevdir” dedi.

"ÇOCUKLARIN İYİ YETİŞTİRİLMESİ ULUSLARIN ORTAK SORUNUDUR"

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, açıklamasına şöyle devam etti;

"Çocukların iyi yetiştirilmesi ulusların ortak sorunudur. Bu ortak sorun için ilk çalışmalar 1923 yılında başladı. İsviçre'nin Cenevre kentinde toplanan kırk ülkenin delegeleri Uluslararası Çocukları Koruma Birliği'ni kurdular. İstatistiklere bakıldığında yaşam şansı en düşük çocuklar Somali, Çad ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yaşıyor. Bu ülkelerde doğan her sekiz çocuktan biri beş yaşını görmüyor. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse; Almanya’da beş yaşın altındaki ölümlerde bu oran 250 çocukta bir.
Çalışan her 10 çocuktan 8’i kayıt dışı olarak çalıştırılıyor. Son 5 yılda 319, ‘Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı’ ilan edilen 2018 yılının sadece ilk 5 ayında ise 27 çocuk işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Çocuklar yurtlarda katlediliyor.
İnsanlığın mutluluğu, dünyamızın güzelleşmesi, çocukların korunmasın, iyi yetişmesine bağlıdır. Barış içinde yaşamak, güzellikleri paylaşmak, eğitimle olur. Dünya Çocuk Günü çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, ulusların barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçlar.

UNICEF çocuk ölümlerinin nedenlerini doğum sırasında komplikasyon yaşanması, zatürre, sıtma ve kan zehirlenmesi olarak sıralamaktadır. Birçok vakada bebek ve küçük çocukların ölümlerinin basit ve düşük masraflı yöntemlerle engellenebileceğine dikkat çeken UNICEF, bunları hijyenik ortam, zamanında tedavi, iyi donanıma sahip doğumhaneler ve cibinlik olarak sıraladı. Daha büyük çocuk ve gençlerde ölüm nedenleri ise trafik kazaları ve boğulma olarak görülmektedir.

Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, demokrasimizin temeli olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik bayramını, Cumhuriyet çocuklarına armağan etmiştir.

Dünya’da çocuk bayramı kutlayan ilk ülke olmamız hepimiz için bir gurur kaynağıdır.

Çocuklarımızın, geleceğimizin teminatı olduğunun bilinciyle, onlara daha güzel bir ülke ve daha güzel bir dünya bırakabilmek için Cumhuriyet nesilleri olarak var gücümüzle çalışmalıyız. Yoksulluğun, çocuk işçiliğin, sosyal adaletsizliğin, eğitim ve sağlık sorunlarının ortadan kalktığı bir dünya kurabilmek dileğiyle, tüm çocuklarımızın 1 Ekim Dünya Çocuk Gününü kutluyorum. Kamuoyuna saygıyla sunarım"

Diğer Haberler