BAROMUZ

BAROMUZ TOBB BAŞKANININ ARABULUCULUKTA HUKUKÇU OLMA ŞARTININ KALDIRILMASI GEREKTİĞİ SÖZLERİNE TEPKİ GÖSTERDİ.

görüntülenme
05/03/2019

BAROMUZ TOBB BAŞKANININ ARABULUCULUKTA HUKUKÇU OLMA ŞARTININ KALDIRILMASI GEREKTİĞİ SÖZLERİNE TEPKİ GÖSTERDİ.

BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;
“ALTERNATİF UYUŞMAZLIK ÇÖZÜM YOLLARI VE ARABULUCULUK HUKUKÇULARIN ALANIDIR”

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, TOBB tarafından düzenlenen “Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk” sempozyumunda TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den arabulucuların hukukçu olma şartının kaldırılması talebine, “Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yolları Ve Arabuluculuk Hukukçuların Alanıdır” şeklinde tepkisini dile getirdi.

Konuya ilişkin yazılı açıklamada bulunan Baro Başkanımız Av. Veli Küçük şu ifadelere yer verdi:
“Kamuoyunda, yazılı ve görsel basında, sosyal medyada son dönemlerde, arabuluculuğun hukuk fakültesi mezunları dışındaki bazı meslek gruplarına da açılması ile ilgili bir takım girişimlerde bulunulduğu bilinmektedir.

Kamuoyu ile daha önceki tarihlerde paylaşılan bu husus, en son, 27.02.2019 tarihinde TOBB ev sahipliğinde düzenlenen Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk sempozyumunda da gözlenmiştir.

Açılış konuşması yapan TOBB Bakanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Adalet Bakanı Abulhamit Gül’ün de bulunduğu toplantıda arabulucuların hukukçu olması şartının kaldırılması gerektiğini savunarak "Bu yöntemin daha da etkin kullanılmasını sağlamak için ticari uyuşmazlıklarda arabulucuların hukukçu olma şartı kaldırılmalıdır. Tarafı tacir olan uyuşmazlıklarda tacir ve sanayicilerimiz ile iktisat, finans gibi alanlarda uzmanlaşmış profesyonellerimiz de arabulucu olabilmeli. Böylece oda ve borsalarımız ticari arabuluculuk konusunda kurumsal olarak daha aktif bir rol üstlenebilir. Ahilik geleneğimizde de uyuşmazlıkların ahiler tarafından çözülmesi vardır. " demiştir.

Nasıl ki hukukçular, doktorluktan, mali müşavirlikten, inşaat işinden anlamaz ve bu mesleklerin alanları ile uğraşmamalı ise, onlar da hukuktan bir hukukçu kadar anlayamaz ve bu alanla uğraşmamalıdırlar.

Arabuluculuk, Avukatlık, Hakimlik, Savcılık, Noterlik her ne kadar birbirinden farklı alanlar ve meslekler ise de, tüm bu mesleklerin ortak özelliği hukukçu olmalarıdır.

Arabuluculuğun alternatif uyuşmazlık çözüm yolu olması yargılama sürecine alternatif olmasıdır, yoksa hukuka alternatif olması değildir.

Hukukçularada örneğin elli-yüz saat temel tıp eğitimi versinler, biz de grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkları muayene edip reçete yazalım, öyle olur mu acaba?”

Diğer meslek gruplarının tecrübelerinden, teknik bilgilerinden elbette yararlanılmalıdır. Ancak asli arabuluculuk görevinin hukuk ile teması olmayan meslek gruplarına açılması asla kabul edilemez.

Hukuki bakış ve Hukukçuların görev ve yetkisi dışında başka bir meslek grubunun işin içerisine çekilme gayretlerini doğru bulmuyoruz.
Çünkü hukukçu; genel kültürü yüksek olan, her dönemde eğitimle meşgul olan, bilgisini diri tutan ve kendisini sürekli geliştiren demektir. Avukatlık mesleğini, hukuk alanına giren görevleri etkisizleştirmeye yönelik tüm adımlara karşı hukukçu milletvekilleri, TBB ve baroların sesini daha gür çıkarması gerekmektedir.”

Av. Küçük, mevzuata göre arabulucuların hukuk fakültesi mezunu ve en az beş yıllık avukatlık kıdemine sahip olması gerektiğini ifade ederek, hukuk eğitimi alanlar dışında bu görevin yapılmasıyla ciddi sorunlar yaşanacağı vurguladı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun “Ahilik” kavramı ile “Arabuluculuk” kavramını doğru değerlendiremediğini işaret eden Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, “Sadece kelime anlamları ile dahi Ahilik kurumu ile Arabuluculuk kurumunun bağdaştırılması doğru değildir. Helalleşme mantığı ile hukuka yaklaşmanın ne kadar yanlış olduğu açıktır. Biz avukatlar, arabulucular ve hukukçular tarafından bu mantığın kabul edilmesi mümkün değildir. Helalleşme mantığını ile hukuka bakışı reddediyoruz” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler