BAROMUZ

BAROMUZ MESLEKTAŞIMIZ AV. ERSİN ARSLAN'IN SİLAHLI SALDIRI SONUCU KATLEDİLMESİNİ BASIN AÇIKLAMASIYLA PROTESTO ETTİ.

görüntülenme
30/04/2021
BAROMUZ MESLEKTAŞIMIZ AV. ERSİN ARSLAN'IN SİLAHLI SALDIRI SONUCU KATLEDİLMESİNİ BASIN AÇIKLAMASIYLA PROTESTO ETTİ.
“AVUKAT TARAF DEĞİL, VEKİLDİR!”
Baromuz, Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde görevi sırasında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden İstanbul Barosu mensubu Av. Ersin Arslan'ın katledilmesini tüm barolarla birlikte eşzamanlı yapılan basın açıklamasıyla protesto etti.
Adana Adliyesi önünde yapılan basın açılamasına Baro yönetim kurulu üyelerimiz ve meslektaşlarımız “ Acımız Büyük. Avukat Taraf Değil, Vekildir” pankartı ve katledilen İstanbul Barosu mensubu Av. Ersin Arslan’ın fotoğrafları ile “Avukata Dokunma” yazılı dövizlerle geldiler.
80 baro tarafından yapılan ortak basın açıklamasını Başkanımız Av. Veli Küçük okudu ve "Daha ne kadar öleceğiz" diye sordu.
BASINA VE KAMUOYUNA
Bizler; haklarınızın savunmanları, her daim “hukukun üstünlüğü” diye haykıran ancak etten kemikten oluşumuzu çoğunlukta göz ardı ettiğiniz; ne acıdır ki hep baktığımız davalarla özdeş tutup davanızın tarafıymışız gibi gördüğünüz; Saldırıya uğramamıza, dövülmemize, bıçaklanmamıza, silahla vurulmamıza ve korun(a)mamıza tanık olduğunuz avukatlarız.
Bugün de hasım bellendik, bugün de yaşam hakkımız elimizden alındı. Biz bugün, Gebze’de öldürüldük!
İcra memurlarıyla birlikte Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde bir eve hacze giden İstanbul Barosu üyesi meslektaşımız Avukat Ersin Arslan, ev sahibinin silahlı saldırısına maruz kaldı. Borçlu Y.Y. kendisini öldürmek kastıyla doğrudan göğsüne ateş etti, meslektaşımız kaldırıldığı hastanede maalesef hayatını kaybetti…
Meslektaşımız henüz 27 yaşında gencecik bir insandı. Görevi gereği gittiği haciz mahallinde katledildi.
Acımız ve isyanımız tarifsiz büyüklüktedir.
Artık yeter!
Avukatlara yönelik her saldırıdan sonra yılmadan söyledik; Avukat, yargı mekanizmasının sacayağıdır, hakim ve savcı nasıl korunuyorsa, avukat da öyle korunmalıdır dedik. Savunmanın kutsallığından bahisle, uygulama ve söylemlerle meslek mensuplarımızı hedef göstermeyin dedik. Gün gelecek sizin de avukata ihtiyacınız olacak dedik.
Dinletemedik… Hakarete uğradık, dövüldük, bıçaklandık, öldürüldük.
Daha ne kadar öldürüleceğiz?
Gebze’de hayatını kaybeden genç meslektaşımız Avukat Ersin Arslan’a, Allah’tan rahmet, ailesine sabır ve dayanma gücü, üyesi olduğu İstanbul Barosu Başkanlığı nezdinde tüm meslektaşlarımıza başsağlığı diliyor; Gözaltına alınan saldırganın en ağır cezaya çarptırılması için yargılama aşamasında davaya müdahale talebinde bulunacağımızı bu vesileyle kamuoyuna duyuruyoruz.”
“BU ACI SON OLSUN”
Açıklama sonunda Başkanımız Av. Veli Küçük, “Bu acıyı en iyi bilen baroyuz. Bundan tam 20 yıl önce böylesine kahredici bir olayda daha 31 yaşında ve benim de staj döneminden arkadaşım Av. Savaş Bedir katledildi. Vahim olayda İcra memuru Hasan Fındıl’ı da kaybetmiştik. O acının benzerini Adana’da yaşayan avukatlar olarak üzüntümüzün ve acımızın derecesi katlanarak artmaktadır. Artık yeter diyoruz. Bu son olsun. ” dedi.
Basın açıklamasına katılan meslektaşlarımız Av. Ersin Arslan anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.
Diğer Haberler