BAROMUZ

BAROMUZ İZMİR'İN 96.KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADI.

görüntülenme
10/09/2018

BAROMUZ İZMİR'İN 96.KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADI.

BAŞKANIMIZ AV. KÜÇÜK:

"9 EYLÜL KURTULUŞ VE MÜCADELE RUHUNU YAŞATMAYLIYIZ"

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

9 Eylül'ün şanlı bir tarihe sahip olan ulusumuzun unutulmaz zaferlerinden birisi olduğunu belirten Av. Küçük, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919'da Samsun’a ilk adımı atması ile başlayan bağımsızlık yürüyüşünün kahraman ordumuzun cephelerde kazandığı destansı zaferlerin ardından işgalci kuvvetlere İzmir’de son darbeyi vurmasıyla sonuçlandığını ifade etti.

9 Eylül'ün alalade bir kurtuluş olmadığını, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu anlamına geldiğini vurgulayan Av. Küçük, 
mesajında;

"Milli Mücadele'nin son aşaması sayılan ve İzmir'e, yani kurtuluşa giden yoldaki en önemli dönemeç olan “Büyük Taarruz '' sonrasında, 31 Ağustos günü, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Paşa, şu tarihi emrini vermişti:

“Bütün arkadaşlarımın Anadolu'da daha başka meydan muharebeleri verileceğini göz önüne alarak ilerlemesini ve herkesin akıl gücünü, yiğitlik ve yurtseverlik kaynaklarını yarışırcasına esirgemeden vermeye devam eylemesini isterim. Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir, İleri!.. ''

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurtuluş ve kuruluşunda önemli bir yer tutan bu anlamlı günde ulusumuz bağımsızlığını tüm dünyaya ilan etmiştir.

Bugün bu zaferin haklı gururunu ve coşkusunu yaşamamız gerekirken ne yazık ki ülkemizin içinde bulunduğu terör, şiddet ve savaş sarmalının sebep olduğu büyük acıların üzüntüsünü yaşıyoruz. Ülkemiz her gün gencecik evlatlarını, polislerini ve yurttaşlarını şehit vermeye devam etmektedir.

Kaybettiğimiz her can ile yüreğimiz yanıyor, içimiz kan ağlıyor, yok oluyoruz. Oysa 96 yıl önce kazanılan zaferin ardından temelleri atılan umudun başarıya ulaşmasını sağlayacak mücadelenin verilmesi gerekir.

Bu günler demokrasi ve adalet, birlik-beraberlik ve kardeşlik duygularımızı güçlendireceğimiz günler olmalıdır. Bugün gelinen nokta da ne yazıktır ki; Cumhuriyetimiz her zamankinden daha fazla sahiplenmeye ihtiyaç duymaktadır.

Yaşadığımız olumsuzlukları aşmanın birinci yolu, 9 Eylül ruhunu oluşturan birlik, dayanışma ve yurtseverlik bilincini unutmamak, unutturmamaktır. Bu duygularla, 9 Eylül'ün 96. yılını coşkuyla, umutla kutluyor, bize bırakılmış büyük mirası koruma kararlılığımızı tekrarlayarak, başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bizi bu günlere ulaştıran tüm kahramanlarımızı saygı, sevgi ve özlemle anıyorum"

Diğer Haberler