BAROMUZ

BAROLARI İŞLEVSİZ KILACAK, BÖLECEK VE AYRIŞTIRACAK “ÇOKLU-PARALEL BARO” PROJESİNE KARŞI“ BASIN AÇIKLAMASI VE OTURMA EYLEMİ YAPILDI.

görüntülenme
30/10/2020

BAROLARI İŞLEVSİZ KILACAK, BÖLECEK VE AYRIŞTIRACAK “ÇOKLU-PARALEL BARO” PROJESİNE KARŞI“ BASIN AÇIKLAMASI VE OTURMA EYLEMİ YAPILDI.


BARO BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;

“SUSMUYORUZ, KORKMUYORUZ, BİAT ETMİYORUZ!”


Baromuz tarafından “Avukatlık Yasası Değişikliği”nin geri çekilmesi için basın açıklaması ve oturma eylemi yapıldı.

Adana Adliyesi Taş Bina önünde cübbeleriyle bir araya gelen Başkanımız Av. Veli Küçük, Başkan Yardımcımız Av. Sabahattin Gümüş, Genel Sekreterimiz Av. Semih Gökayaz, Sayman Yönetim Kurulu Üyemiz Av. İlknur Önal Tarkan, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Av. Timur Ortatepe, Av. Miyesser Erselan Önenli, Av. Mert Kuşdemir, Av. Furkan Kılıç, Av. Sinem Tanrısınatapan Keskin, Av. Nevzat Elçi, meslektaşlarımıza; Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Mürsel Yalbuzdağ ve TMMOB İKK İl Sekreteri Erol Salman, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Mehmet Çelebi İl yönetim kurulu üyeleri, Cumhuriyet Halk Partisi Çukurova İlçe Başkanı Av. Remzi Ümit Atay, Cumhuriyet Halk Partisi Yumurtalık İlçe Başkanı Erdinç Altıok, CHP Yüreğir İlçe Başkanı Bülent Öğrü, CHP Sarıçam İlçe Başkanı Hüseyin Göçmen, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Av.Güven Özdemir, önceki dönem milletvekilleri İbrahim Özdiş, önceki dönem baro başkanlarımız Av. M. Ziya Yergök, Av Aziz Erbek Av. Mengücek Gazi Çıtırık, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve yurttaşlarımız da destek verdi.


Adliye önüne Yönetim kurulu üyelerimizle alkışlama yaparak gelen Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, burada yaptığı konuşmada söz konusu yasa tasarısına karşı verdikleri mücadeleyi anlattı.


Tüm sakıncalarını anlatmalarına karşın, tasarının, TBMM Adalet Komisyonu’ndan geçtiğini belirten Başkanımız Av. Veli Küçük, “Tepeden inme, dayatmacı ve diktatoryal bir yaklaşımla ülkenin hukuk sistemi ve yargının bağımsızlığı ortadan kaldırıldı. 15 Temmuz öncesi FETÖ'ye teslim edilen yargının, bugün Hakyol ve Menzil gibi yine başka cemaatlerin eline verilerek, ülkemiz geleceğine ve ileriki zamanlarda yeni vaka ve olumsuzlukların yaşanmasına zemin hazırlandığını görüyoruz.” dedi.


Başkanımız Av. Veli Küçük, barolarda etkili olamayan ve istediğini yapamayıp yandaş hale getiremeyen siyasi iktidarın, bugün baroları bölerek, kedine yakın olabileceğini düşündüğü baroları yanına alarak sanki hukukçular da kendileri ile berabermiş algısı yaratma çabası içerisinde olduğunu öne sürdü.

“YARGI HESABINI SORACAK”


Başkanımız Av. Veli Küçük, konuşmasını şöyle sürdürdü:


“Ama bilmiyorlar ki kara cübbeliler bu hukuksuzluğa hiçbir zaman boyun eğmeyeceğiz. Toplumsal olaylara, hukuksuzluklara, hak ihlallerine karşı baroların etkisiz hale getirilmesine dönük çabalara bugüne kadar teslim olmadığımız gibi bundan sora da teslim olmayacağız. Bu tasarı, Anayasanın 135. Maddesine açıkça aykırıdır. Siyasi iktidar, Cumhurbaşkanı bile isteye ve kasten sonuçlarını da tüm uyarılara rağmen bilmesine rağmen bu ısrarını sürdürmektedir. Uyarılarımızı şimdi de yapıyoruz. Yarın hiç kimse ‘Beni kandırdılar’ diyemez. Yargı hesabını soracak. Ülkemizi bu karalık ortama sürükleyenler hukuk önünde bu yaptıklarının hesabını mutlaka verecekler.”


Barışçıl eylem için burada olduklarını belirten Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, “Protestolarımız ve eylemlerimiz devam edecek. Destek vermek üzere toplanan meslektaşlarıma, meslek örgütü yöneticilerine ve siyasi partilerin temsilcilerine teşekkür ediyorum.”

TMOOB İKK Sekreteri Erol Salman, Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, Ecz. Mürsel Yalbuzdağ’ın konuşma yaptığı eyleme katılanlar daha sonra aynı yerde 1 saatlik oturma eylemi yaptı. “Adalet Herkese Lazım” ve “Savunma Özgürlüktür” yazılı pankartlar eşliğinde “Savunma Susmadı Susmayacak”, “Hak, Hukuk, Adalet” sloganları attılar. Meslektaşlarımız ve eyleme destek verenler daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

Diğer Haberler