BAROMUZ

BAROLARDAN SAMSUN'DA ATATÜRK ANITINA YAPILAN SALDIRIYA KARŞI ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

görüntülenme
07/03/2022
BAROLARDAN SAMSUN'DA ATATÜRK ANITINA YAPILAN SALDIRIYA KARŞI ORTAK BASIN AÇIKLAMASI
Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kurtuluş için ilk adımı attığı, bağımsızlık mücadelesini başlattığı, bağımsızlık ve milli egemenlik mücadelesinin sembolü ile olan Samsun'da, Atatürk Anıtı'na iki şahıs tarafından urgan bağlandığını ve urganın araç çekilerek Atatürk Anıtı'nın yıkılmasının hedeflendiğini öğrenmiş bulunmaktayız.
Gazi Mustafa Kemal, tüm dünya tarihi için eşi benzeri görülmemiş destansı bir askeri mücadele sonucunda ulusal kurtuluş savaşımızı, büyük bir zaferle taçlandırmıştır. Büyük eseri Nutuk'a“1919 senesi Mayıs'ının 19. günü Samsun'a çıktım" cümlesi ile başlamış, ülkemizin içinde bulunduğu genel durumu tasvirle devam ederek anlattığı perişan ülkeden, ekonomik ve sosyal alanda büyük adımlar atan, kadının eşit bir birey olarak yaşama katıldığı, döneminin çok ilerisinde, çağdaş, laik, demokratik, aydınlık bir ülke yaratmıştır.
Bizler, bu toprakların bizlere vatan olması için verilen mücadelenin ve Atatürk'ün en büyük eserim dediği Cumhuriyetin kıymetini her geçen gün daha iyi anlıyor, eserine her geçen gün daha kuvvetle sarılıyoruz.
Biliyoruz ki, bugün bu topraklarda özgürce yaşıyorsak, kendi kaderimizi kendimiz tayin edebiliyorsak, fikri hür vicdani hür nesiller için uğraş verebiliyorsak, hukukun üstünlüğü ve bağımsız yargı için sesimizi gür bir şekilde çıkartabiliyorsak, eşit yurttaşlar olarak var olabiliyorsak, tüm bunlar O eşsiz lider, askeri ve siyasi deha sayesindedir. Samsun'da Atatürk Anıtı'na yapılan bu hain saldırı , Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlılığımızı, Ơnun açtığı yolda gösterdiği hedefe hiç durmadan yürüme kararlılığımızı bir kez daha ifade etmemize vesile olmuştur.
Zira aziz Türk Milletinin Mustafa Kemal Atatürk'e gönülden bağlılığı karanlık yüzler tarafından zerrece sarsılamayacak güç ve iradededir. Mustafa Kemal Atatürk'ü ve kurtuluş ve bağımsızlık mücadelesinde kahramanca yer almış silah arkadaşlarını rahmet ve sonsuz bir minnetle anıyor, yapılan saldırıyı Barolar ve avukatlar olarak esefle kınıyor, menfur saldırıyı gerçekleştirenlerin hak ettikleri en ağır cezayı almaları için yasal sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.
ADANA BAROSU
ADIYAMAN BAROSU
AFYONKARAHİSAR BAROSU
AĞRI BAROSU
AKSARAY BAROSU
AMASYA BAROSU
ANKARA BAROSU
ANTALYA BAROSU
ARDAHAN BAROSU
ARTVİN BAROSU
AYDIN BAROSU
BALIKESİR BAROSU
BARTIN BAROSU
BAYBURT BAROSU
BİLECİK BAROSU
BOLU BAROSU
BURDUR BAROSU
BURSA BAROSU
ÇANAKKALE BAROSU
ÇANKIRI BAROSU
ÇORUM BAROSU
DENİZLİ BAROSU
DÜZCE BAROSU
EDİRNE BAROSU
ELAZIĞ BAROSU
ERZİNCAN BAROSU
ERZURUM BAROSU
ESKİŞEHİR BAROSU
GAZİANTEP BAROSU
GİRESUN BAROSU
GÜMÜŞHANE BAROSU
HATAY BAROSU
IĞDIR BAROSU
ISPARTA BAROSU
İSTANBUL BAROSU
İZMİR BAROSU
KAHRAMANMARAŞ BAROSU
KARABÜK BAROSU
KARAMAN BAROSU
KARS BAROSU
KASTAMONU BAROSU
KAYSERİ BAROSU
KIRKLARELİ BAROSU
KIRŞEHİR BAROSU
KİLİS BAROSU
KOCAELİ BAROSU
KONYA BAROSU
KÜTAHYA BAROSU
MALATYA BAROSU
MANİSA BAROSU
MERSİN BAROSU
MUĞLA BAROSU
NEVŞEHİR BAROSU
NİĞDE BAROSU
ORDU BAROSU
OSMANİYE BAROSU
SAKARYA BAROSU
SAMSUN BAROSU
SİNOP BAROSU
SİVAS BAROSU
TEKİRDAĞ BAROSU
TOKAT BAROSU
TRABZON BAROSU
UŞAK BAROSU
YALOVA BAROSU
YOZGAT BAROSU
ZONGULDAK BAROSU
Diğer Haberler