BAROMUZ

BAROLARDAN ORTAK AÇIKLAMAYLA AVUKATLARIN GÖZALTINA ALINMALARINA TEPKİ "SAVUNMA SUSTURULAMAZ; MESLEKTAŞLARIMIZ DERHAL SERBEST BIRAKILMALI”

görüntülenme
17/04/2020

BAROLARDAN ORTAK AÇIKLAMAYLA AVUKATLARIN GÖZALTINA ALINMALARINA TEPKİ
"SAVUNMA SUSTURULAMAZ; MESLEKTAŞLARIMIZ DERHAL SERBEST BIRAKILMALI”

14 Mart

Baromuzun yanı sıra İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve bölge baro başkanlarının da aralarında olduğu 25 baro ortak yazılı açıklamayla, Şanlıurfa barosuna mensup 7, Diyarbakır Barosuna mensup 2 olmak üzere 9 meslektaşımızın gözaltına alınmalarına, ev ve ofislerinde arama yapılarak müvekkillerine ait dosyalardan bazılarına el konulmasının “savunma hakkına” yönelik olduğu belirtilerek, “savunma susturulamaz” denildi.

Açıklamada gözaltına alınan meslektaşlarımızın derhal serbest bırakılması istendi.

Şanlıurfa’da Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen bir soruşturma kapsamında çok sayıda yurttaş, gardiyan ile Şanlıurfa barosuna mensup 7, Diyarbakır Barosuna mensup 2 olmak üzere 9 meslektaşımızın gözaltına alındığı belirtilen açıklamada, “İkisi Diyarbakır’dan biri de Şırnak’tan üç meslektaşımız hakkında da yakalama kararı çıkartılmıştır. Meslektaşlarımızın ev ve ofislerinde arama yapılmış ve müvekkillerine ait dosyalardan bazılarına el konmuştur” denildi.
“KISITLAMA KAYGI VERİYOR”

Soruşturmaya getirilen kısıtlama kararı nedeniyle içeriği hakkında bilgi alınamadığına dikkat çekilen açıklamada, “Belirsizlik ciddi kaygılar yaratmaktadır. Arama ve gözaltı kararlarından anlaşıldığı kadarıyla meslektaşlarımız, mesleki faaliyetleri nedeniyle bu uygulamaya maruz kalmışlardır. Hal böyleyken, arama ve gözaltı işleminin, avukatların yargılanmalarına ilişkin yasal hükümlerin ihlal edildiği anlaşılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Şubat ayında Mardin Barosuna kayıtlı Ali Kahraman mesleki faaliyetleri ve gizli tanık ifadeleri gerekçe gösterilerek tutuklandı. Aynı şekilde 18 ÇHD üyesi meslektaşımızın yıllardır haksız bir şekilde tutuklu yargılandıkları kamuoyunun malumudur” denildi.

“Suçu her ne olursa olsun herkesin savunma yapma ve savunmasını yaparken bir avukattan yardım alma hakkının olması hukuk devletinin gereğidir” denilen açıklamada “Bundan dolayı avukat, üstlendiği görev ile özdeşleştirilemez! Avukat bu görevinden ötürü gözaltına alınamaz, tutuklanamaz, yargılanamaz. Üç ilde meslektaşlarımıza yapılan, tüm ülkede savunmayı susturmaya yönelik bir harekettir. Kabul edilemez” ifadeleri yer aldı.

ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

SAVUNMA SUSTURULAMAZ!

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen bir soruşturma kapsamında çok sayıda vatandaş, gardiyan ile Şanlıurfa barosuna kayıtlı 7, Diyarbakır Barosuna kayıtlı 2 olmak üzere 9 meslektaşımız gözaltına alınmış, 2’si Diyarbakır’dan 1’i de Şırnak’tan 3 meslektaşlarımız hakkında da yakalama kararı çıkartılmıştır.

Meslektaşlarımızın ev ve ofislerinde arama yapılmış ve müvekkillerine ait dosyalardan bazılarına el konmuştur.

Soruşturmaya ilişkin kısıtlama kararı olması sebebiyle içeriğe ilişkin bilgi alınamamakta, belirsizlik ciddi kaygılar yaratmaktadır. Arama ve gözaltı kararlarından anlaşıldığı kadarıyla meslektaşlarımız, mesleki faaliyetleri nedeniyle bu uygulamaya maruz kalmışlardır. Hal böyleyken, arama ve gözaltı işleminin, avukatların yargılanmalarına ilişkin yasal hükümlerin ihlal edildiği anlaşılmaktadır.

Yine geçtiğimiz hafta Mardin Barosu’na kayıtlı meslektaşımız Av. Ali Kahraman, mesleki faaliyetlerinden ötürü gizli tanık ifadeleri gerekçe gösterilerek tutuklanmıştır. Aynı şekilde 18 ÇHD üyesi meslektaşımızın yıllardır haksız bir şekilde tutuklu yargılandıkları kamuoyunun malumudur.

Suçu her ne olursa olsun herkesin savunma yapma ve savunmasını yaparken bir avukattan yardım almaya hakkının olması hukuk devletinin gereğidir. Bundan dolayı avukat, üstlendiği görev ile özdeşleştirilemez! Avukat bu görevinden ötürü gözaltına alınamaz, tutuklanamaz, yargılanamaz.

Üç ilde meslektaşlarımıza yapılan, tüm ülkede savunmayı susturmaya yönelik bir harekettir. Kabul edilemez.

Biz aşağıda imzası bulunan baro başkanları olarak; gözaltındaki meslektaşlarımızın derhal serbest bırakılmalarını talep eder, meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu kamuoyuna bildiririz. 14.03.2020

Adana Barosu Başkanı Av. Veli KÜÇÜK

Adıyaman Barosu Başkanı Av.Mustafa KÖROĞLU

Ağrı Barosu Başkanı Av.Salih AYDIN

Ankara Barosu Başkanı Av.R.Erinç SAĞKAN

Antalya Barosu Başkanı Av.Polat BALKAN

Artvin Barosu Başkanı Av.Ali UĞUR ÇAĞAL

Batman Barosu Başkanı Av.Abdulhamit ÇAKAN

Bingöl Barosu Başkanı Av.Hanifi BUDANCAMANAK

Bursa Barosu Başkanı Av.Gürkan ALTUN

Diyarbakır Barosu Başkanı Av.Cihan AYDIN

Denizli Barosu Başkanı Av.Müjdat İLHAN

Hakkari Barosu Başkanı Av.Ergün CANAN

Hatay Barosu Başkanı Av.Ekrem DÖNMEZ

Gaziantep Barosu Başkanı Av.Bektaş ŞARKLI

İstanbul Barosu Başkanı Av.Mehmet DURAKOĞLU

İzmir Barosu Başkanı Av.Özkan YÜCEL

Mardin Barosu Başkanı Av.İsmail ELİK

Mersin Barosu Başkanı Av.Bilgin YEŞİLBOĞAZ

Muş Barosu Başkanı Av.Feridun TAŞ

Siirt Barosu Başkanı Av.Nizam DİLEK
Şanlıurfa Barosu Başkanı Av. Abdullah ÖNCEL


Şırnak Barosu Başkanı Av.Nuşirevan ELÇİ

Tunceli Barosu Başkanı Av.Kenan ÇETİN

Van Barosu Başkanı Av.Zülküf UÇAR

Yalova Barosu Başkanı Av. Fedai DOĞRUYOL

Diğer Haberler