BAROMUZ

BAROLARDAN DİYARBAKIR, MARDİN VE VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNE ‘KAYYUM’ ATANMASINA ORTAK TEPKİ.

görüntülenme
21/08/2019

BAROLARDAN DİYARBAKIR, MARDİN VE VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNE ‘KAYYUM’ ATANMASINA ORTAK TEPKİ.

“HALK İRADESİNE ‘İDARİ’ DARBEDİR”

31 Mart yerel seçimlerinde demokratik yöntemle ve halkın oylarıyla seçilen Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine kayyum atanmasına Baromuzun da aralarında yer aldığı 28 baro ortak tepki gösterdi.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Türkiye bir kez daha hukuksuz bir sabaha uyandı. Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerinin seçilmiş belediye başkanları görevden alınarak, yerlerine bu illerin valileri kayyum olarak atanmıştır.

İçişleri Bakanlığının verilerine göre 418 kişi de gözaltına alınmış, aynı zamanda internete ve sosyal medyaya erişim de kısıtlanmıştır. Darbe sonrası yaşadığımız hukuksuzluklar, bir kez daha uygulamaya konulmuştur.

Bu utanca ikinci kez tanıklık ediyoruz. 2016 yılında da yine çok sayıda belediye başkanı gözaltına alınmış, aynı şekilde seçilen 96 belediye başkanlarının yerine kayyum atanmıştı. OHAL’in hukuksuz uygulamaları, OHAL kalkmış olmasına rağmen hız kesmeden devam ediyor. Demokrasi, hukuk bir kez daha askıya alındı, yerle bir edildi.

31 Mart 2019 seçimleri arifesinde, “seçilirlerse kayyum atarız” tehdidi hayata geçirildi. YSK tarafından adaylıkları onaylanarak seçilen üç belediye başkanının, daha beş ay geçmeden devam eden ve henüz kesinleşmeyen soruşturma ve davalar gerekçe gösterilerek bir “idari karar” ile görevlerinden uzaklaştırılmaları, idarenin yargı üzerindeki vesayetini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu uygulama ile Türkiye’nin idari yapısının yanı sıra, yargısı da ağır bir darbe daha almıştır.

Seçim ve onun tezahürü olan halk iradesinin, idari bir karar ile ortadan kaldırılması en hafif deyimiyle idari bir darbedir. Halk iradesine karşı gerçekleştirilen bu darbe, Türkiye’nin demokrasisine bir yarar sağlamayacaktır. Ayrıca daha önce İstanbul, Ankara ve başka illerde AKP’li belediyelerde uygulandığı üzere; görevden alınan belediye başkanlarının yerine, belediye meclis üyelerinden birinin başkan vekili olarak seçimine olanak vermeden doğrudan kayyum atanması, açıkça bir çifte standarttır. Bu hukuka aykırılığı daha da katmerleştirmiştir.

Bizler; barış içinde bir arada yaşama fikrini, demokratik hukuk devleti idealine olan inancı da tümden ortadan kaldıran bu hukuk dışı uygulamayı kabul etmiyoruz. OHAL uygulamalarının devamı olan bu hukuksuz uygulamadan vazgeçilerek, görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarının derhal görevlerine iadesini talep ediyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Adana Barosu Başkanlığı,
Adıyaman Barosu Başkanlığı,
Ağrı Barosu Başkanlığı,
Ankara Barosu Başkanlığı,
Antalya Barosu Başkanlığı, 
Artvin Barosu Başkanlığı, 
Batman Barosu Başkanlığı,
Bingöl Barosu Başkanlığı, 
Bitlis Barosu Başkanlığı,
Bursa Barosu Başkanlığı, 
Diyarbakır Barosu Başkanlığı,
Denizli Barosu Başkanlığı,
Düzce Barosu Başkanlığı, 
Gaziantep Barosu Başkanlığı, 
Hakkari Barosu Başkanlığı,
Hatay Barosu Başkanlığı, 
İstanbul Barosu Başkanlığı,
İzmir Barosu Başkanlığı,
Kars-Ardahan Bölge Barosu Başkanlığı,
Mardin Barosu Başkanlığı,
Mersin Barosu Başkanlığı, 
Muş Barosu Başkanlığı,
Siirt Barosu Başkanlığı,
Şanlıurfa Barosu Başkanlığı,
Şırnak Barosu Başkanlığı,
Tunceli Barosu Başkanlığı, 
Van Barosu Başkanlığı,
Yalova Barosu Başkanlığı

Diğer Haberler