BAROMUZ

BAROLAR ORTAK BASIN AÇIKLAMASI İLE BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANININ “30 AĞUSTOS HERKESİN BAYRAMI DEĞİL” AÇIKLAMASINA TEPKİ GÖSTERDİ

görüntülenme
20/08/2019

BAROLAR ORTAK BASIN AÇIKLAMASI İLE BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANININ “30 AĞUSTOS HERKESİN BAYRAMI DEĞİL” AÇIKLAMASINA TEPKİ GÖSTERDİ

“DERHAL İSTİFA ETMELİDİR”

Bursa Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında Kurban Bayramı'nda taşımanın ücretsiz olması talebiyle verilen önerge sonrasında ayrıca verilen 30 Ağustos'ta da taşımanın ücretsiz olması yönünde önerge verildiğini ve bu önerge için Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın “İkisi aynı mı 30 Ağustos herkesin ortak değeri değil, ormancılar günü gibi birşey” şeklinde değerlendirme yapıp önergeye karşı çıkması üzerine Baromuz da dahil toplam 42 baro'nun imzası bulunan bir bildiri yayınlandı.

“İHANET SÖYLEMİ OLAN BU YAKLAŞIMI BARO BAŞKANLARI OLARAK REDDEDİYORUZ”

“Basına yansıyan şekliyle üç gün önce Bursa Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında Kurban Bayramında taşımanın ücretsiz olması talebiyle verilen önerge sonrası bir önergede 30 Ağustosta da ücretsiz olması yönünde verilmiştir. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ikinci önerge verilmesi üzerine “ikisi aynı mı 30 Ağustos herkesin ortak değeri değil ormancılar günü gibi birşey” şeklinde değerlendirme yapıp önergeye karşı çıkmıştır.

İhanet söylemi olan bu yaklaşımı biz Baro Başkanları olarak reddediyoruz. Hiç kimse hele hele yönetici konumunda olanlar milli ve manevi değerlerimizi reddedemez. Bu devlete bayrağa cumhuriyete karşı bir tavır olup ihanettir. 30 Ağustos emperyalizme karşı kazanılmış bırakınız Türk Milletini insanlığın bir bayramıdır. 30 Ağustos 26 Ağustos 1071 de Alparslan’la adım attığımız Anadolu’da yok olmaktan kurtulduğumuz 1699 Karlofça’dan bu yana ilk defa toprak kazandığımız topraklarımızı geri aldığımız günü temsil eder.

30 Ağustos Meydan Muharebesi Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından Zafertepe’den bizzat yönetilmiştir. Büyük taarruz 26 Ağustosta başlayıp 9 Eylül de İzmir’in kurtuluşu ile son bulmuş ve büyük önderimize bu savaş münasebetiyle gazi unvanı verilmiştir.

Bugün oturulan mevki ve makamlar varsa bu ve benzeri zaferlere borçlu olduğumuzu bilmek ve şehitler huzurunda ihtiramla eğilmek gerekir. Küstahlıkla, makam şımarıklığıyla dökülen kanları şehitleri emek verenleri aşağılayıp itibarsızlaştırarak değil.

Bu aşağılama, itibarsızlaştırma zihniyetini, söylemini nefretle kınıyor Bursa Büyükşehir Belediye başkanı Alinur Aktaş’ı istifaya davet ediyoruz.”

Adana Barosu
Ankara Barosu
İstanbul Barosu, 
İzmir Barosu
Gaziantep Barosu
Mersin Barosu
Burdur Barosu
Aydın Barosu
Amasya Barosu
Balıkesir Barosu
Kırklareli Barosu
Trabzon Barosu
Bolu Barosu
Tekirdağ Barosu
Yalova Barosu
Düzce Barosu
Sinop Barosu 
Bilecik Barosu
Eskişehir Barosu
Niğde Barosu
Edirne Barosu
Manisa Barosu
Denizli Barosu
Kırıkkale Barosu
Malatya Barosu
Iğdır Barosu
Gümüşhane Barosu
Kocaeli Barosu
Muğla Barosu
Çanakkale Barosu
Tokat Barosu
Elazığ Barosu
Kastamonu Barosu
Isparta Barosu
Uşak Barosu
Giresun Barosu
Artvin Barosu
Yozgat Barosu
Bartın Barosu
Osmaniye Barosu
Ordu Barosu
Zonguldak Barosu

Diğer Haberler