BAROMUZ

BARODAN HOCALI KATLİAMININ 26.YILINA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI.

görüntülenme
16/03/2018


BARODAN HOCALI KATLİAMININ 26.YILINA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI.

VELİ KÜÇÜK:

“HOCALI'DA YAPILANLAR SOYKIRIMDIR”

 

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Hocalı Katliamının 26. yılına dair yazılı açıklamada bulundu.

 

Bu korkunç gecede, Hocalı mekân olarak yeryüzünden silinmiş, 613 kişi katledilmiş, 487 kişi ağır yaralı halde bırakılmış, 1275 kişi Ermeni güçleri tarafından esir alınmış olup, bunların içinde 150 kişi bitkin ve harap düşerek yaşamını kaybetmiştir. 

 

Katledilenler 106’sı kadın, 63’ü çocuktur; yüzlerce Azerbaycan Türkü kayıp olmuş, yüzlercesi ise öz vatanlarından can korkusuyla acı içinde çıkmıştır.

 

Uluslararası kuruluşların tüm çabalarına rağmen 1991-1993 yıllarında Ermenilerin Yukarı Karabağ ve çevresindeki illeri işgaliyle başlayan sorun hala çözülemedi. 1994'te imzalanan ateşkes anlaşması da barışı sağlayamadı.

 

Baro Başkanı Av. Küçük, mesajında, 1992'deki Hocalı katliamının, insanlık tarihine “kara bir leke” olarak geçtiğini belirterek,  "Bu katliamda yaşananlar, “soykırım” olarak nitelendirilmelidir. Aradan geçen 26 yıla rağmen o acıyı hala yüreklerinde taşıyanlara bir nebze de olsa su serpilmesi gerekmektedir. 

 

Azerbaycan, Meksika, Pakistan, Kolombiya, Çek Cumhuriyeti, Peru, Bosna Hersek, Sudan, Honduras ve İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamentolar Birliği  Hocalı Katliamını soykırım olarak tanıyan kararlar almıştır. Ancak böyle bir kararın Avrupa Parlamentosu ve BM gündemine de taşınması gerektiğine inanmaktayız” diye konuştu.

 

Bu katliamın unutulmaması gerektiğinin altını çizen Baro Başkanı Av. Küçük, sözlerini şöyle tamamladı;

"Katliamı işleyen, buna yardım eden ve destek verenlerin önemli bir kısmının halen hayatta olduğunu dikkate alarak, 1948 Soykırımı Önleme ve Cezalandırma Sözleşmesi’nin 6. maddesi gereği, Azerbaycan yargı birimlerince bir an önce soykırım yapanlara da dava açılmalı, gıyaplarında  bile olsa suçlular yargılanarak cezalandırmalıdır. Azerbaycan, Hocalı için tam 26 yıldır gözyaşı dökmekte ve “adalet” istemektedir.

 

Bu nedenle o karanlık günleri yaşayan Azerbaycan Halkına öncelikle baş sağlığı diliyoruz. Katliamın izleri kalbimizin en derinlerinde acı olarak bulunmaktadır.”

 

Diğer Haberler