BAROMUZ

BARO'DAN "HAMİLE ÇOCUKLAR SKANDALI"NA TEPKİ

görüntülenme
23/01/2018

BARO'DAN "HAMİLE ÇOCUKLAR SKANDALI"NA TEPKİ

 

  1. KÜÇÜK; "İDDİALARLA İLGİLİ ETKİN SORUŞTURMA YÜRÜTÜLMELİDİR"

17.01.2018

 

Küçükçekmece ilçesindeki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 2017’de beş aylık süreçte getirilen yaşı 18’in altında 115 hamile kuz çocuğunun kayıtlara geçmediği ve polise suç ihbarında bulunulmadığı iddiaları basında ve kamuoyunda yer almaktadır.

 

Bu çocuklardan 38’inin yaşının ise 15 yaşından küçük olduğu belirtilmektedir. Hastane'deki ‘hamile çocuklar skandalı‘nı ortaya çıkaran memur, hastaneye yılda 450-500 civarında hamile çocuğun getirildiğini belirterek olayı ortaya çıkarırken görev yeri değiştirildiğini ifade etmektedir.

 

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı şimdi ise, konuyla ilgili iki hastane görevlisi hakkında ‘suçu bildirmemek’ ve ‘çocuklara cinsel saldırı’ suçları kapsamında iki ayrı soruşturma yürütmektedir.

 

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, konuya ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

 

Av. Küçük, "Olayla ilgili ihmali ve kusuru bulunanlara yönelik etkili soruşturma yürütülmeli, tüm sorumluların bir an evvel yargı önünde hesap vermesi sağlanmalıdır. Bu olayın özrü ve mazareti asla olamaz. İşin ucu nereye kadar uzarsa uzasın mutlaka kamu vicdanı rahatılmalıdır" dedi.

 

Ortaya çıkan tablonun çok yönlü ve etkin bir şekilde araştırılması, suçluların tespit edilmesi gerektiğini belirten Av. Küçük, Sağlık Bakanlığının, Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’ndeki durumla ilgili şikayetlerin kendilerine daha önce ulaştığını,ancak soruşturma gereği duymadığını skandal bir gerekçeyle açıklandı. Bakanlığa göre 15 yaşını tamamlamamış gebelerin durumu adli mercilere bildirilmeli ama 15 yaşını tamamlamış gebeler ise “cebir, tehdit, hile ve iradeyi etkileyen herhangi bir emarenin varlığı” durumunda adli mercilere bildirilir şeklinde yaptığı açıklama ise “yetersiz ve usulsüz soruşturmaların itirafı” gibidir.

 

Hastanenin böylesi durumlarda bir takdir yetkisi olamaz. Cebir, tehdit, hile, iradeyi sakatlayan bir durum var mı yok mu, bunu ancak Cumhuriyet Savcıları tespit edebilir. Savcının; adli tıp uzmanlarına ve sosyal çalışma görevlilerine dosyayı tebliğ ederek inceletmesi gerekir. Yoksa hastane bunu kendisi takdir edemez" diye konuştu.

 

Çocukların durumuna ilişkin sosyal inceleme raporu hazırlanması gerektiğini, bunun için ev ziyaretleri yapılması, çocuğun eğitim, sağlık, ekonomik, sosyal durumu, anne babasının durumunun incelenmesi gerektiğini, adli psikiyatriden çocuğun ruh sağlığına dair bir rapor alınması gerektiğini belirten Av. Küçük, ortaya çıkan olayda bunların hiçbirinin yapılmadığının da açık olduğunun altını çizdi.

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, çocuklarımızı ve geleceğimizi korumak zorunda olduğumuzu belirterek, cinsel istismarda inanılmaz ve korkunç rakamlara ulaşıldığını ifade etti.

 

Av. Küçük, " Dönemin Aile Bakanı, Ensar Vakfında çocuklar istismar edildiğinde, “Bir kereden bir şey olmaz” demişti. Din adamı sıfatıyla televizyonda boy gösterenler “10 yaşında, 7 yaşında, 6 yaşında nikaha engel bir durum yoktur” diye konuşabiliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “9 yaşındaki kız çocukları evlenebilir” açıklamasının üzerinden çok geçmedi.

 

Türkiye’de her üç evlilikten biri çocuk yaşta zorla evlilik... Evlilik yaşı kız çocuklarda 12 yaşına kadar düşmektedir. Çocuk yaşta evliliklerde Türkiye dünyada ise ilk onun içindedir ne yazık ki!


Son 10 yılda çocuk istismarı vakaları yüzde 700 arttı!

Çocuk tecavüzlerinin sadece yüzde 5’i ortaya çıkıyor yüzde 95’i gizli kalıyor. Yani bu sayı, buzdağının sadece görünen yüzü! gibi görünmektedir.

 

Devlet etkili sosyal politikalar, önleyici tedbirler ve cezai müeyyideler ile çocukları ve aileleri bu tür tehlikelerden korumalıdır."

 

Diğer Haberler