BAROMUZ

BARO BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK; “TOPLUMSAL EĞİTİM VE BİLİNÇLENME İLE ETKİLİ YASALAR YAŞAMA GEÇMELİ”

görüntülenme
18/02/2019

4 YIL ÖNCE VAHŞİCE ÖLDÜRÜLEN ÖZGECAN ASLAN’I SAYGIYLA ANIYORUZ.

BARO BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK; “TOPLUMSAL EĞİTİM VE BİLİNÇLENME İLE ETKİLİ YASALAR YAŞAMA GEÇMELİ”

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, Özgecan Aslan’ın vefatının 4.yılında anma mesajı yayınladı.

Mesajında;
“Geleceği için hayaller kuran genç bir kadın katledileli bugün dört yıl oldu.
19 yaşında pırıl pırıl bir üniversite öğrencisi iken vahşice katledilen Özgecan’ın çığlığını tüm Türkiye duydu.

Şiddetin her türlüsüne maruz bırakılan, baskılanan, susturulan, Güldünya’ların, Münevver’lerin hunharca öldürüldüğü bir ortamda Özgecan ne yazık ki, cinsel saldırının ve hunhar kadın cinayetlerinde çok ağır nokta olmuştu topluma..

Özgecan Aslan'ın katledilmesinden beri, ne yazık ki güzel ülkemizde kadın cinayetlerinin önü arkasının kesilmediğini üzülerek yaşadıklarını” ifade etti.

“ŞİDDET VAKALARI ARTTI”

Baro Başkanımız Av. Küçük, her 10 kadından 4’ünün şiddet gördüğünü ve her gün ortalama 5 kadın cinayetinin işlendiğine dikkat çekti.

Özgecan cinayetinden bu yana ise 1411 kadının katledildiğini vurguladı. Son 10 yılda siddet, taciz ve tecavüz suclarında 14 kat artış ortaya çıktığına işaret etti.

Av. Küçük, “Kadına yönelik şiddet bir insan hakkı ihlalidir. Kadına yönelik şiddet, sadece bir kadın sorunu değil, toplumsal bir meseledir. Bunu çözmek için sosyoekonomik koşullar, politik gelişmeler ve kültürel etkinliklerin birlikte kullanılması gerekmektedir. Erkek egemen zihniyet, kadın erkek eşitliğini göz ardı eden yönetim anlayışı, şiddetin önlenmesine dair yasaların hayata geçirilememesi karşısında kadına yönelik şiddetle mücadele için hazırlanan ulusal eylem planı, hızla ve kararlı bir devlet politikası olarak hayata geçirilmelidir."
dedi.

Baro Başkanımız Av. Küçük, açıklamasını ; şiddetsiz bir dünya, barış ve demokrasi dolu bir Türkiye temennisinde bulundu.

NE OLMUŞTU?

Mersin'in Tarsus ilçesinde Çağ Üniversitesi öğrencisi Özgecan Aslan, 11 Şubat 2015 tarihinde, okulundan evine dönmek üzere bindiği minibüste, minibüs sürücüsü Ahmet Suphi Altundöken ve arkadaşı Fatih Gökçe tarafından vahşice katledilmişti.Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 3 Aralık 2015'teki duruşmada, sanıklardan Ahmet Suphi Altındöken'in "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme, nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs ve cinsel saikle kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve çeşitli suçlardan 27 yıl hapisle cezalandırılmasına karar vermişti.

Baba Necmettin Altındöken'i "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum eden mahkeme heyeti, sanık Fatih Gökçe'nin ise "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme, nitelikli cinsel saldırı, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 24 yıl hapisle cezalandırılmasını kararlaştırmıştı.

Adana F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü bulunan, üniversite öğrencisi katil zanlısı Ahmet Suphi Altındöken (26) ile babası Necmettin Altındöken (51), tutuklulardan Gültekin Alan'ın 12 Nisan 2016'da silahlı saldırısına uğramıştı. Ağırlaştırılmış müebbet hapis hükümlüsü Suphi Altındöken saldırıda hayatını kaybederken, babası ise ağır yaralanmıştı.

Diğer Haberler