BAROMUZ

BARO BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK: “HİÇBİR POLİTİKA İNSAN HAYATINDAN DEĞERLİ DEĞİLDİR”

görüntülenme
10/05/2017

ADANA BAROSU 63 GÜNDÜR AÇLIK GREVİNDEKİ EĞİTİMCİLER İÇİN YETKİLİLERE DUYARLI OLMA ÇAĞRISI YAPTI.

BARO BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK:
“HİÇBİR POLİTİKA İNSAN HAYATINDAN DEĞERLİ DEĞİLDİR”

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, işe iade talebiyle başladıkları açlık grevinde iki ayı geride bırakan ve 63.gününde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ nın sağlık durumunun kötüye gitmesi üzerine yetkililere çağrıda bulundu: “Hiçbir politika insan hayatından daha değerli değildir. İnsan hayatı ve yaşam hakkı en önemli değerdir. Bu işin şakası yok, çözüm mutlaka bulunmalı” dedi.

OHAL’deki hak ihlallerini inceleyecek komisyonun halen kurulmadığına vurgu yapan Av. Küçük, 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından KHK’larla ihraç edilen akademisyen sayısının 4811 olduğunu, bunlardan 378’inin ‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisini imzaladığını belirterek, çoğu kamu görevlisi 37 kişinin de intihar ettiğini hatırlattı.

Bir ülkenin akademisyenlerinin ve eğitimcilerinin açlık grevine başlamasının o ülke adına utanç ve kaygı verici olduğunu belirten Av. Küçük, “İki eğitimcinin sağlık durumunun her geçen gün kötüye gittiği bilgisini alıyoruz. Onların en temel hakları için, işlerine geri dönmek için verdikleri mücadeleye ve açlık grevi tercihlerine hiç kimsenin duyarsız kalma lüksü olamayacaktır. Akademideki ve eğitimdeki haksız adaletsiz tasfiyelerin derhal sona erdirilmesi ve işlerine iadesi için tek gün beklemek bile kabul edilemez. Gülmen ve Özakça’nın durumları hakkında devlet yetkililerini bir an önce harekete geçmeye ve sonu acıyla bitebilecek duruma engel olmaya çağırıyorum.
Bu aslında nerede bir açlık grevi yapan birileri varsa geçerlidir. Hiçbir politika, siyasi ikbal ve istikbal insan hayatından daha değerli olamaz. Bir canlının göz göre göre ölüme terk edilmesinin kabul edilir yanı olamayacaktır. Bu işin şakası yok, yarın daha geç olmadan önleyin.” dedi.

Av. Küçük, kamu çalışanlarının darbe girişimi ya da FETÖ ile bağlantılarının somut olarak ortaya koyulmaya gerek dahi duyulmadan çok rahat haklarında yasal işlem yapıldığını belirtti.

Av. Küçük, “Kamu Emekçileri Sendikası’na (KESK) bağlı sendikalara üye olan çok sayıda kamu emekçisinin, barış, demokrasi sendikal hak ve özgürlükler mücadelesi yürüttüklerini, grev haklarını kullandıkları için hukuksuz bir şekilde açığa alındıklarını’ ifade etti.

Gülmen, ‘FETÖ’ iddiasıyla açılan soruşturma gerekçesiyle Selçuk Üniversitesi’ndeki görevinden uzaklaştırılmış, 6 Ocak’ta yayınlanan 679 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle ihraç edilmişti.

Özakça da Mardin Mazıdağı Cumhuriyet İlkokulu’ndaki sınıf öğretmenliği görevinden 675 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle ihraç edilmişti. Gülmen ve Özakça, 10 Mart’ta Ankara’da açlık grevine başlamıştı. Gülmen, bu sürede 59’dan 50 kiloya, Özakça 86’dan 69 kiloya düştü. İki isim, sadece şeker ve tuzlu su tüketiyor, tatsızlığı gidermek için suya limon sıkıyor, B1 vitamini alıyor.

Diğer Haberler