BAROMUZ

AV. VELİ KÜÇÜK: “OHAL BİR AN EVVEL SONLANDIRILMALIDIR”

görüntülenme
26/04/2017

ADANA BAROSUNDAN OHAL’İN, ÜÇÜNCÜ DEFA UZATILMASINA TEPKİ.

AV. VELİ KÜÇÜK:
“OHAL BİR AN EVVEL SONLANDIRILMALIDIR”

Milli Güvenlik Kurulu dün akşam, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Sarayında toplandı. 50 dakika süren MGK toplantısının ardından OHAL'in uzatılması yönünde karar alındı.

Böylece 15 Temmuz 2016'da ilan edilen OHAL’in süresi, üçüncü defa uzatılarak 19 Temmuz 2017'ye kadar devam edecektir.

15 Temmuz gecesi yapılmak istenen darbe girişiminin toplumsal ve siyasal alanda yaşattığı ağır tahribat sonrasında Olağanüstü Hal ilan edilmiş ve en yetkili mercilerden OHAL'in temel hak ve hürriyetleri ve sivil yaşamın etkilemeyeceği ve en kısa sürede kaldırılacağı taahhüt edilmişti.

Ülkemizin büyük bir facianın eşiğinden döndüğü o hain darbe girişiminden iki gün sonra Genelkurmay Başkanlığının “darbe püskürtülmüştür” açıklamasına karşın halen uygulamaların sürdürülmesini anlayabilmek mümkün değildir.

OHAL kararı sonrası çıkartılan KHK’lar ile sivil yaşamın her alanını etkileyen uygulama ve kararların bir yargısal denetime açık olmaması nedeniyle hak ve özgürlükler ciddi bir şekilde zedelenmiş, yoğun açığa almalar, ihraçlar, soruşturmalar, gözaltılar ve tutuklamalar ile ülkemiz cezaevine dönüşmüş, diğer yandan Avukatların mesleki faaliyetlerinin yürütülmesi zorlaşmış ve imkansız hale gelmiştir.

Temel hak ve hürriyetlerin açık ve ağır bir tehdit altında olduğu böylesi bir atmosferde, OHAL'in sürelerinin uzatılmasını doğru bulmuyoruz. Bu uygulama bir an evvel sonlanmalı ve ülkemiz olağan günlerine dönmelidir. Bu karar ile darbe girişiminin tahribatı toplum ve yurttaş nezdinde daha da derinleşecek, günlük yaşam katlanılmaz hale gelecek ve özgürlükler kısıtlamaya devam edecektir.

OHAL'in bir an evvel sonlandırılması ve bu süreçte tartışmalı, evrensel hukuk kuralları süzgecinden geçmeyen uygulamaların ve kararların iptal edilmesi, şeffaf, denetlenebilir, yargısal mekanizmalar etkin kılınarak yurttaşın devlete olan güveni yeniden tesis edilmelidir.

Tamamen devre dışı bırakılan TBMM’nin asıl ve kurucu irade olması yeniden sağlanmalı, tartışmalı ve şüpheli idari kararlardan bir an önce dönülmesi, adil yargılanma hakkına, savunma hakkını, çalışma hürriyetini, basın özgürlüğünü, liyakat esasına dayalı kamusal hizmet anlayışını ve en önemlisi YURTTAŞIN DEVLETE OLAN GÜVENİNİ yeniden tesis edecek HUKUK DEVLETİ ilkesini bir an evvel hakim kılmak zaruridir.

Saygıyla sunarım.

Av. Veli Küçük
Adana Barosu Başkanı

Diğer Haberler