BAROMUZ

AV.KÜÇÜK: “SORUMLULAR HAK ETTİĞİ CEZAYI BİR AN EVVEL ALMALIDIR”

görüntülenme
16/05/2017

ADANA BAROSU SOMA MADEN FACİASININ 3. YILDÖNÜMÜNDE 301 MADENCİYİ ANDI.

AV.KÜÇÜK: “SORUMLULAR HAK ETTİĞİ CEZAYI BİR AN EVVEL ALMALIDIR”

“ELİM FACİADAN DERS ALINMADI”

13.05.2017

Manisa'nın Soma ilçesi Eynez mevkisinde Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen ocakta 13 Mayıs 2014'te çıkan yangında, galerilerin dumanla dolması sonucu 301 madenci yaşamını yitirmiş, 162 işçi kurtarılmıştı.

 “OLASI KASITLA YARGILANMALARI ÖNEMLİ”

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, olaydan hem sonra dönemin baro başkanlık divanı ile birlikte kendisi de genel sekreter iken Soma’ya bizzat giderek yaşanan acılara tanıklık ettiğini ve ailelere taziye ziyaretlerinde bulunduğu ifade ederek,  maden faciasının 3. Yıldönümünde yaptığı yazılı açıklamada, " Soma Maden faciası tam bir katliamdır. Dosyanın yargılanması, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde devam etmektedir.

Bugüne kadar iş kazalarında sorumlular, taksirle öldürme suçundan dolayı yargılanmışlarsa da Soma Maden faciasında şirket üst düzey yöneticileri ve iş güvenliği uzmanlarının olası kast ile öldürme, diğer sanıkların ise bilinçli taksirle öldürme suçlarından yargılanmaları son derece önem taşımaktadır” dedi.

"BİR AN EVVEL SORUMLULAR HAK ETTİKLERİ CEZAYI ALMALIDIR"

 Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, verilecek cezaların caydırıcılığının yanı sıra işverenleri iş güvenliği ve işçi sağlığında gerekli tedbirleri almaya ve devletin de kamusal denetimini etkin yapmasına zorlayacağını ifade etti.

Bilirkişi raporunda da belirtildiği gibi öngörülebilir ve önlenebilir olan durumdaki yaşanan olayların kaza olarak değerlendirilemeyeceğini kaydeden Av. Küçük, “Ölümlerinin üçüncü yıldönümünde yitirdiğimiz emekçilerimizi rahmetle ve saygı ile anıyorum. Olay ile ilgili bir an evvel sorumluların hak ettikleri cezaları alarak ailelerin ve kamuoyu vicdanının rahatlatılmasını diliyorum. 2016 yılında iş kazalarında 2 bin yurttaşımız hayatını kaybetti. Yetki ve sorumluluk makamında olanların hiçbiri bu olaylardan dolayı istifa etmediği gibi hesap dahi vermediler. Adana Barosu olarak kamu denetiminin daha da arttırıldığı, iş güvenliği ve işçi sağlığının yaşama geçtiği, emekçilerin lehine olan tüm düzenlemelerin yapıldığı, taşeron ve özelleştirme uygulamalarına son verildiği bir ülke özlüyoruz. Ne 301 madencimizi, ne yaralı halde ambulanstaki sedyeye alınırken maden işçisi Murat Yalçın’ın, sağlık görevlilerine, “Çizmelerimi çıkarayım mı, sedye kirlenmesin” diye sorduğu o vahim olayı ne de Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel'in dönemin başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ı protesto eden yüreği yanan bir yurttaşı özel harekat polisleri yere yatırmışken tekmelemesini hafızalarımızdadır. Soma'yı unutmadık, unutturmayacağız.."

 

Diğer Haberler