BAROMUZ

AV. KÜÇÜK:“İSRAİL'İN MESCİD-İ AKSA'DA İBADETE MÜDAHALESİ ASLA KABUL EDİLEMEZ.”

görüntülenme
26/07/2017

ADANA BAROSUNDAN İSRAİL’E MESCİD-İ AKSA UYARISI

AV. KÜÇÜK:“İSRAİL'İN MESCİD-İ AKSA'DA İBADETE MÜDAHALESİ ASLA KABUL EDİLEMEZ.”

“İSRAİL’İN YAPTIĞI DEVLET TERÖRÜDÜR”

Adana Barosu Başkanı Av. Veli Küçük, İslamın ilk kıblesi ve üçüncü Harem-İ Şerifi olan Mescidi Aksa’da yaşananları büyük bir barbarlık olarak niteledi. Mesajında, mukaddes Mescid-i Aksa meselesinin, hiçbir müsamaha ve ihmal kabul etmeyen "kırmızı çizgi" olduğunu ifade etti.

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, İsrail'in istediği zaman Mescid-i Aksa'ya girişleri engellediğini ve ezanı susturduğunu ifade ederek, "Kudüs 1.5 milyar islam aleminin ilk kıblesi, Hz. Peygamber’in Miraç’a yükseldiği kutsal şehirdir.

Üzülerek belirtmeliyim ki Ortadoğu barış sürecinin önündeki en büyük engel İsrail’in Kudüs’e yönelik sorumsuz tavırlarıdır. Halbuki Ortadoğu asırlardır din, kültür ve medeniyetlerin beşiği olmuş, insanlığın ilerleyişine yön ve şekil vermiştir.

İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü Mescid-i Aksa'da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi öldürmüş, olayda yaralanan 2 İsrail polisinin ise kaldırıldıkları hastanede öldüğünü açıklamıştı. Olayın ardından Mescid-i Aksa'yı ibadete kapatan İsrail güçleri, Harem-i Şerif'in iki kapısını pazar günü açmış, ancak kapılara metal arama dedektörleri yerleştirmişti.

İsrail'in, Mescid-i Aksa'yı yönetme hakkını resmi olarak tanıdığı Aksa Vakfına danışmadan attığı bu tek taraflı adımın kabulü halinde bunu daha ileri adımların takip edeceğini belirten Filistinliler, böylece Aksa'nın zamansal ve mekansal olarak bölünüp Yahudilere tahsisinden ve ellerinden alınmasından endişe ediyor.

Bu konuda devletimizin ve tüm dünyanın da gerekli adımları bir an evvel atmaları en temel görevleridir. Katar’a ambargo konusunda şahin kesilen Körfez ülkeleri, Mescid-i Aksa konusunda neden sessizler ? İnanç ve ibadet hakkı tüm insanların temel hakkıdır.

İsrail'in Mescid-i Aksa'da ibadet hakkına müdahalesi asla kabul edilemez. Bu çerçevede Harem-i Şerif'in, olay sonrasında İsrail tarafından uygulamaya konulan giriş yasağı derhal kaldırılmak suretiyle ibadete açılması ve sükûnetin bir an önce sağlanması gerekmektedir. İbadet hakkı uğruna ve İsrail’in büyük vahşeti altında yaşamını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa diliyorum.”

İsrail polisi, sözde güvenlik tedbiri nedeniyle Mescid-i Aksa kapılarına yerleştirdiği metal dedektörleri de yeni uygulamayla kaldırdı.

Diğer Haberler