BAROMUZ

ANKARA GÜVENPARK’TAKİ TERÖR SALDIRISINI PROTESTO EDEN ARALARINDA BARO BAŞKANIMIZDA OLDUĞU 61 KİŞİYE VERİLEN CEZA KARARINI İSTİNAF KALDIRDI VE BERAAT KARARI VERDİ.

görüntülenme
17/04/2020
17 Mart

ANKARA GÜVENPARK’TAKİ TERÖR SALDIRISINI PROTESTO EDEN ARALARINDA BARO BAŞKANIMIZDA OLDUĞU 61 KİŞİYE VERİLEN CEZA KARARINI İSTİNAF KALDIRDI VE BERAAT KARARI VERDİ.

BARO BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;
“HAKLARI VE ÖZGÜRLÜKLERİ KORUYAN DOĞRU KARAR”

Ankara Güvenpark’ta 2016’da yaşanan bombalı saldırı hakkında Adana'da basın açıklaması yapmak isterken polisin saldırısına maruz kalan ve aralarında Baro Başkanımız Av. Veli Küçük ve önceki dönem Baro Başkanımız Av. Mengücek Gazi Çıtırık’ın da dahil olduğu toplam 61 sanık hakkında Adana 11. Asliye Ceza Mahkemesinin 2017/52 Esas sayılı dosyasından “2911 sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanuna muhalefet” suçlamasından dolayı verilen cezalar, Adana Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesinin (istinaf) kararı ile kaldırıldı ve dosya beraatle sonuçlandı.

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük yaptığı açıklamayla görüş ve düşüncelerini paylaştı.

Kararın doğru ve yerinde olduğunu belirten Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, “Daha evvel verilen hukuksuz kararın Adana Bölge Adliye Mahkemesinde düzeltilmesinden ve adaletsizliğin giderilerek haklılığımızın geçte olsa ortaya konmasından dolayı mutluyum.

Tüm bu baskı ve sindirme politikalarına, demokrasi, barış ve özgürlük mücadelemizin geriletilmesi çabalarına dün olduğu gibi bugün de yarın da izin vermeyeceğiz.

AKP ve tek adam rejimi, korku imparatorluğu yaratarak, kendi yurttaşını sindirerek iktidarını koruyabilmek adına toplumsal gerilimi tırmandırmaktan ve hukuku ayaklar altına almaktan artık vazgeçmelidir.

Bizler barışı, insan haklarını, demokrasiyi ve özgürlükleri kazanmak ve kullanmak adına bu baskılara ve hukuksuzluklara boyun eğmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyor ve tüm bu hukuksuzluk saldırılara karşı dimdik ayakta duracağımızı bir kez daha haykırıyoruz.” dedi.

13 Mart 2016 Pazar günü akşam saatlerinde Ankara’da Güvenpark’ta gerçekleştirilen saldırıda çok sayıda yurttaşımız yaşamını yitirmişti.

Adana Emek ve Demokrasi Güçleri katliamlara tepki göstermek için 15 Mart akşamı yürüyüş ve basın açıklamadı yapmak istedi.

Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan kitlenin önü polis tarafından kesildi. Polis, aralarında önceki dönem Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık ve dönemin CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş’in de olduğu kitleye biber gazı ile müdahale etmiş, çok sayıda vatandaş yaralanmıştı.

“Savaşa Karşı Barış, Ölüme Karşı Yaşam İçerde ve Dışarda Savaşa Hayır, Sivil Katliamlara Sessiz Kalmayacağız” pankartı arkasında toplanan vatandaşlara 11’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmama” suçundan ceza verilmişti.

Diğer Haberler