BAROMUZ

ANAYASA MAHKEMESİ “ÇOCUKLAR ÖLMESİN” DİYEN AYŞE ÖĞRETMEN HAKKINDA İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN İHLAL EDİLDİĞİNE KARAR VERDİ.

görüntülenme
20/05/2019

ANAYASA MAHKEMESİ “ÇOCUKLAR ÖLMESİN” DİYEN AYŞE ÖĞRETMEN HAKKINDA İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN İHLAL EDİLDİĞİNE KARAR VERDİ.

BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;

“KARAR DOĞRU; GECİKEN ADALET ADALET DEĞİLDİR”

AYM katıldığı bir televizyon programında "Çocuklar ölmesin" dediği için "terör örgütü propagandası" suçundan hapis cezasına çarptırılan Öğretmen Ayşe Çelik'in ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti ve 5.500 TL tazminat ödenmesine karar verdi.

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, Ayşe öğretmenin o günlerde kamuoyu önünde adeta linç edildiğini, hapse atıldığını ifade ederek, görüş ve düşüncelerini paylaştı.

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, açıklamasına şöyle devam etti;

“Doğu ve güneydoğudaki çatışmalar sırasında “Çocuklar ölmesin” dediği için 'terör' suçundan hapse atılan öğretmen Ayşe Çelik’e geçmiş olsun demek istiyorum. Ayşe Öğretmen dün gece tahliye oldu. Ara ara da olsa hukukun ve adaletin hatırlandığını görmek bizlere iyi geldi. Keşke bu karar hapse girmeden önce alınsaydı. Çünkü yaşamı savunmak suç değildir.

İfade ve düşünce, toplantı gösteri yürüyüşü ve örgütlenme özgürlüğü nedeniyle bugün siyasetçiler, aydınlar, akademisyenler ve gazeteciler malesef hapisteler. Güzel ülkemizde "Oluk oluk kan akıtacağım" diyen el üstünde tutulurken maalesef Barış diyen tüm Akademisyenler, “Savaş, halk sağlığı sorunudur” diyen TTB Merkez Konseyi Üyeleri, mesleğini ifa ederken cezaevine atılan meslektaşlarımız bulunmaktadır. Onlar için de adaletsizliğe son verilir..! İfade özgürlüğü, demokrasiyi güçlendirir; ifade özgürlüğünün her yerde korunması gerekir.

Geciken adalet, adalet değildir.

Nazım Hikmet'in dediği gibi, “Eğer hak haksızlıktan yüce, Sevgi nefretten üstün, Aydınlık karanlıktan güçlüyse, Çaresi yok usta! Biz Kazanacağız!. Biz Kazanacağız! “”

NE OLMUŞTU?

2016’da telefonla bağlandığı Beyaz Show’daki konuşmasında, “Çocuklar ölmesin” dediği için ‘terör örgütü propagandası’ yaptığı iddiasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan öğretmen Ayşe Çelik, 6 aylık infaz erteleme süresi dolduğu için 20 Nisan’da 6 aylık kızı ile birlikte Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ne konulmuştu. Ayşe Çelik’in isteği üzerine, daha sonra 6 aylık kızı cezaevinden çıkarılarak ailesine teslim edilmiş, Çelik’in avukatının başvurusu ile Diyarbakır İnfaz Hakimliği, infaz erteleme talebini kabul ederek Çelik’in 4 Mayıs’ta tahliye edilmesini sağlamıştı.

Diğer Haberler