BAROMUZ

ALADAĞ KIZ ÖĞRENCİ YURDU FACİASINDA KAYBETTİĞİMİZ ÇOCUKLARIMIZI YÜREKLERİMİZ YANARAK ÜZÜNTÜYLE ANIYORUZ

görüntülenme
28/11/2018

ALADAĞ KIZ ÖĞRENCİ YURDU FACİASINDA KAYBETTİĞİMİZ ÇOCUKLARIMIZI YÜREKLERİMİZ YANARAK ÜZÜNTÜYLE ANIYORUZ

 

BARO BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;

"SOSYAL DEVLET ANLAYIŞIYLA YURTTAŞA SAHİP ÇIKILMAZSA BAŞKA ALADAĞLAR YAŞANIR"

 

Türkiye'nin yüreğini yakan ve yurtlarla ilgili büyük tartışmalara neden olan Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Orta öğretim Kız Öğrenci Yurdunda yaşanan yangın faciasının üzerinden tam iki yıl geçti.

 

29 Kasım 2016 yılında yaşanan acı olayın yıldönümünde Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, olayda kusuru ve suçu olan kişi ve kurumların cezalandırılmamalarını sert bir dille eleştirdi.

 

Devletin her çocuğun eğitiminden sorumlu olduğunu belirten Av. Küçük, yetki ve sorumluluk makamında olanların cemaat ve tarikat yurtlarıyla ilgili ciddi bir sorumsuzluk örneği gösterdiğini, olayın bilirkişiler tarafından objektif olarak değerlendirilmediğini vurguladı.

 

"ÇÖZÜM PARASIZ EĞİTİM, GÜVENCELİ BARINMA"

 

Av. Küçük, yaptığı açıklamada;

"Adana'nın Aladağ ilçesinde 10'u öğrenci, 1'i yurt müdürünün kızı, 1'i eğitmen 12 kişinin yaşamını yitirdiği "Süleymancılara" ait cemaat yurdu yangını faciasının üzerinden tam iki yıl geçti.

 

Tek bir tutuklusu kalmayan Aladağ'daki yurt yangını faciası üzerine: “Bir şey olmaz” demenin bedelini “bir şey olur” diyerek ödetemezsek “adalet üzerine yaşayacağımız” bir ülkemiz de kalmayacak ne yazık ki ve daha çok Aladağ'lar yaşanacaktır.

 

Çocuklarımızı ve yurttaşımızı cemaatlerin ve tarikatların ellerine teslim edilmek yerine, sosyal devlet ilkesi yaşama geçirilerek parasız eğitim, devlet tarafından güvenceli barınma olanağı sağlanmalıdır.

 

Çocukların yanarak öldüğü ama 35 kilo etin kurtarıldığı, gereken neyse yapılacak nutuklarının atıldığı Aladağ yurt yangını dosyasından geride üzülerek belirtmek gerekirse geriye sadece ailelerin, “DEVLET DE, ADALET YOK” haykırışları, "Çocukların cesetleri yangın merdivenin önünde bulunmuş." cümlesi ile yanan onca çocuğumuzun üst üste konulmuş halde "kömürleşmiş" tek bir ambulansla Adli Tıp Kurumuna getirildiği an hala hafızalarımızdadır. Devletin dağ köylerinde yaşayan ekonomik imkansızlıklar içerisindeki yurttaşına ve onların çocuklarına, kızlarına sahip çıkmayarak, cemaatlerin eline bırakması, Aladağ yangın faciasında da çocukların Süleymancılar cemaatin yurtlarına mecbur kılınması ve teslim edilmesi, yaşanan facia sonrası verilen tahliye kararları devletin yurttaşını bir kez daha sahipsiz bıraktığının göstergesidir.

 

Adana Barosu olarak yangın faciasının yaşandığı ilk günden itibaren aileleri yalnız bırakmadık. Artık, çocuklarımız cemaatlerin ve tarikatların yurtlarına mahkum olmasın. Aladağ yangınını unutmadık, unutturmayacağız."

 

OLAYIN GELİŞİMİ

 

Aladağ'da ortaokulda okuyan kız öğrencilerinin kaldığı özel öğrenci yurdunda 29 Kasım 2016'da elektrik sisteminin kısa devre yapması sonucu çıkan yangında eğitmen Fatma Canatan, yurt müdürü Cumali Genç'in 6 yaşındaki kızı Sare Betül Genç, 8'inci sınıf öğrencileri Sema Nur Aydoğdu, Zeliha Avcı, Sevim Köylü, 7'nci sınıf öğrencileri Gamze Bagir, Sümeyye Yetim, İlknur Maden, 6'ncı sınıf öğrencisi Nurgül Pertlek, 5'inci sınıf öğrencileri Bahtınur Baş, Tuğba Aydoğdu ile Cennet Karataş yaşamlarını yitirmişti.

 

Türkiye'nin yüreğini yakan ve yurtlarla ilgili büyük tartışmalara neden olan yangınla ilgili Aladağ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında yangında kızı da ölen yurt müdürü Cumali Genç, Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği Başkanı İsmail Uğur ile dernek yöneticileri Ramazan Keleş, Ramazan Dede, Mustafa Öztaş, Mahir Kılınç ve yurt çalışanı Mahmut Deniz hakkında 15'er yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. Kozan Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmalarda tutuklu tek bir sanık kalmadı.

 

Duruşmalar devam ederken, geçen sürede 12 kişinin hayatını kaybettiği yurt da yıkıldı.

Diğer Haberler