BAROMUZ

ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİ HAKKINDA

görüntülenme
21/08/2019

BAROMUZ, YARGITAY’IN BEŞTEPE’DE YAPACAĞI ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİ DAVETİNE KATILMAMA KARARI ALDI...

BAŞKANIMIZ AV.VELİ KÜÇÜK;
“YARGI, YÜRÜTMENİN ETKİSİNDEN BİR AN EVVEL KURTULMALIDIR”

Baromuz, ‘Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezinde 02.09.2019 günü yapılacak Adli Yıl açılış töreni için Yargıtay Başkanlığı’nca gönderilen davet yazısına yanıt verdi.

“Sayın Başkanım;

Yargıtay Başkanlığınız tarafından Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde 02.09.2019 tarihinde yapılacak olan 2019- 2020 Adli Yıl Açılış Töreni için nazik davetinizi almaktan mutluluk duyduğumuzu ifade etmek isteriz.

Davetiniz için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Yargı Reformu Tanıtım toplantısına da Beştepe’ye davet edilmiştik, aynı nedenlerle Adana Barosu olarak katılmadık, yargı ve adalet konularındaki programlar yürütmeyi temsil eden, hatta demokratik olmayan şekilde tek adam rejimiyle tüm yetkileri elinde bulunduran partili Cumhurbaşkanı ev sahipliğinde yapılamaz. Adli yıl açılışı yargıyı temsil eden mercilerin binalarında ve ev sahipliğinde olmalıdır, hakim-savcı kuralarının Beştepe’de yapılması, yargı mensuplarının Cumhurbaşkanı salona geldiğinde ayağa kalkarak elleri patlayıncaya kadar alkışlamaları, yüksek yargı mensuplarının Cumhurbaşkanı arkasında çay kesmeleri vb. görüntüler ne kadar yanlışsa, adli yıl açılışının Beştepe’de yapılması da o kadar yanlıştır, kesinlikle kabul edilemez. Bu uygulama olsa olsa yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı olmadığının teşhiri olur, yurttaşın adalete olan güvensizliğini daha da arttırır.

Durum böyle iken ;

Bu adli yılın da en önemli sorunu, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının bir türlü sağlanamamış olmasıdır. Bu sorun çözülmeden, Türk Adalet Sisteminin “yönetilebildiğine” dair tüm savlar temelsiz kalacaktır.

2019- 2020 Adli Yıl Açılış Töreninin Cumhurbaşkanlığı Kongre Kültür Merkezi'nde yapılıyor olması, bu anlayışa katkı sunmak yerine zarar verici olduğu değerlendirildiğinden, nazik davetinize ne yazık ki katılamayacağız.

Bu kararımız, tamamen yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusundaki hassasiyetimizden kaynaklanmaktadır.

Biz toplumsal huzur ve barışın sağlandığı, demokrasinin kural ve kurumlarıyla işlediği, üstünlerin hukukunun değil, hukukun üstünlüğünün geçerli olduğu, yurttaşımıza insan haysiyet ve onuruna yaraşan koşulların hazırlandığı, bireyin ve toplumun refahının tesis edildiği bir Türkiye'de yaşamak istiyoruz.

2019-2020 Adli Yılının adaletli bir yıl olması, yargının ve meslektaşlarımızın sorunlarının çözülmesi dilekleriyle aydınlık ve güneşli günlerin en kısa zamanda geleceğine inanmaktayız.

Çalışmalarınızda kolaylık diler, saygılar sunarız.“

AV.VELİ KÜÇÜK
ADANA BAROSU BAŞKANI

Diğer Haberler