BAROMUZ

ADANA VALİLİĞİNİN 1 AY SÜREYLE EYLEM YASAĞINA TEPKİ VELİ KÜÇÜK: "TOPLUMSAL MUHALEFET ENGELLENEMEZ"

görüntülenme
02/02/2017

ADANA VALİLİĞİNİN 1 AY SÜREYLE EYLEM YASAĞINA TEPKİ 

VELİ KÜÇÜK: "TOPLUMSAL MUHALEFET ENGELLENEMEZ" 

 

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük,  Adana Valiliğinin güvenlik gerekçesiyle, şehrin bazı yerlerinde toplantı, gösteri, yürüyüş, basın açıklaması, imza standı, çadır kurma vb. her türlü faaliyetleri 01-28 Şubat 2017 tarihleri arasında yasaklamasına sert tepki gösterdi.

Av. Küçük, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, OHAL’in bir an önce sonlandırılmasını ve alınan eylem yasağının da geri çekilmesi gerektiğini belirterek, “Toplumsal muhalefet engellenemez. Kaynağını Anayasadan ve evrensel hukuktan alan temel hak ve özgürlükler yurttaşın elinden  alınamaz” dedi.

 

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Adana Valiliğinin aldığı karar çerçevesinde¸ 

  

“..Adana Adliye binası, Tarihi Taş bina ve çevresi ile yanında bulunan İnönü Parkında ve park çevresinde bulunan otoparklarda da terör örgütlerinin planlarının bertaraf edilmesi, millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması, can ve mal güvenliğinin temini, suç işlenmesinin engellenmesi, genel sağlığın ve genel ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla” eylem yasağı alındığı ifade edildiğini, bunun yanı sıra, Valilik Hizmet Binası ve çevresi ile Valilik ve yeni Emniyet Müdürlüğü binası karşısında bulunan boş alanda, Erdal Acet Caddesi üzerinde bulunan Döşeme Mahallesi Muhtarlık binası ve yanında bulunan otopark ile çevresinde, -İl Emniyet Müdürlüğü hizmet binası ve çevresi ile yanında bulunan Sabahattin Zaim Parkında ve hizmet binası karşısında bulunan iki otoparkta da bu uygulamanın geçerli olduğu duyurduğunu bildirdi. 

 

Genelkurmay Başkanının ülkemizin uçurumun kıyısından döndüğü 15 Temmuz darbe girişiminden iki gün sonra “darbe püskürtülmüştür” açıklamasına karşın OHAL ilan edilmesi ve sürelerinin iki kez uzatıldığını belirten Av. Küçük, "Tarihe, TBMM’nin tamamen devre dışı bırakılarak, yargı denetimi dışında tutulmaya çalışılarak KHK’larla basın-yayın organlarının kapatıldığı, milletvekillerinin, belediye başkanlarının ve muhalif gazetecilerin tutuklandığı, kamu çalışanlarının, akademisyenlerin görevlerinden alındığı,  işten atıldığı, derneklerin kapatıldığı uzun ve acımasız bir baskı dönemi olarak geçecektir" diye konuştu.

 

Halkın temel hak ve özgürlüklerini güvenceye almayan, sosyal hukuk devleti normlarından, hukukun üstünlüğünden ve kuvvetler ayrılığından yoksun, toplumsal, politik örgütlenmelerin hazırlanmasında öncü bir rol üstlenmediği, demokratik koşullarda özgürce tartışılmayan bir ortamın ülkemize olumlu bir getirisi olmayacağını vurgulayan Av. Küçük, "Tam aksine insanlar birbirleriyle özgürce tartışmalı, konuşmalılar ki sağlıklı bir değerlendirme yapılabilsin. Bu şekilde anayasal ve tüm evrensel hukuk kuralları ve haklar çiğnenmektedir. Baskı altına alınan farklı görüş ve seslerle bir yere varılamaz, toplumsal muhalefet yasaklarla engellenemez. 

Adana Valiliğinin 1 ay süreyle açık alanda gösteri, yürüyüş ve basın açıklamalarının yasaklanması kararı oluşturulmaya çalışılan parti devleti uygulamalarını bir kez daha ortaya koyan vahim bir durumdur" dedi. 

 

Av. Küçük, sözlerini şöyle tamamladı:

"Temel hak ve özgürlüklerimizin elimizden alınmasına, can güvenliği bahane edilerek her türlü demokratik etkinliklerin yasaklanmasına, demokrasinin hem fiili hem de anayasal olarak ayaklar altına alınmasına karşı olduğumuzu bir kez daha ifade etmekteyim. Hem can güvenliğinin sağlanması hem de yurttaşların ve toplumsal muhalefetin düşüncelerini ifade etme olanağının sağlanması devletin asli görevidir. ”

 

Diğer Haberler