BAROMUZ

ADANA BAROSUNDAN, SİYASİ İKTİDAR MENSUBU AYHAN OĞAN'IN "YENİ BİR DEVLET KURUYORUZ" SÖZÜ HAKKINDA AÇIKLAMA. BARO BAŞKANI AV. VELİ KÜÇÜK: “ANAYASANIN İHLALİDİR VE BÜYÜK BİR HADSİZLİKTİR”

görüntülenme
09/08/2017

ADANA BAROSUNDAN, SİYASİ İKTİDAR MENSUBU AYHAN OĞAN'IN "YENİ BİR DEVLET KURUYORUZ" SÖZÜ HAKKINDA AÇIKLAMA.

BARO BAŞKANI AV. VELİ KÜÇÜK:
“ANAYASANIN İHLALİDİR VE BÜYÜK BİR HADSİZLİKTİR”

07.08.2017

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, siyasi iktidarın en üst karar organı Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK)'nın eski üyesi Ayhan Oğan’ın katıldığı bir televizyon programında “Biz yeni bir devlet kuruyoruz, bu devletin de kurucu başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır” diyerek Anayasal suç işlediğini bildirdi.

Av. Küçük, yaptığı yazılı açıklamada, söylenen sözler ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin anayasal düzeninin yıkıldığının açıkça itiraf edildiğini ifade ederek, Oğan’ın TCK’nın 309’uncu maddesi uyarınca yargılanması gerektiğine vurgu yaptı.

 

“YIKILAMAYACAK KADAR GÜÇLÜ”

Av. Küçük, Adalet ve Kalkınma Partisinin eski MKYK üyesi Ayhan Oğan'ın "Yeni bir devlet kuruyoruz" sözü ile ilgili olarak şunları söyledi:
"Cumhurbaşkanına, ya da iktidar çevrelerine yaranma maksadıyla hadsizlik yaparak "Eski devlet yıkılıyor, yeni bir devlet kuruluyor" gibi vatanını seven hiç kimsenin kabul etmeyeceği bir cümleyi sarf etmesinden dolayı büyük bir hicap duymaktayız.

Daha önce de "90 yıllık reklam arası" ve 'Kahpe İnönü' gibi sosyal paylaşım ağı twitter üzerinde sözler sarf eden milletvekilleri de çıkmış ve tepkiler nedeniyle o tweetini silerek, Meclis'te özür dilemişti. Bugün bu sözlerle cumhuriyet karşıtı düşünceye bir yenisi daha eklenmiştir. Belirtmek isterim ki, Türkiye Cumhuriyeti bir Osmanlı bakiyesi değildir. Tarihsel köklerinin yarattığı değerlere saygısını esirgemeyen bu Cumhuriyet, onurla taşıdığı Osmanlı geleneğinden övünç ve kıvanç duyan bir bilinç olarak, “yetersiz bakiyelerin” eliyle yıkılamayacak kadar güçlüdür”

 

“HALKIMIZ CUMHURUN İÇİNDEKİ CUMHURDUR”

Anadolu’da kurulan son devletin Türkiye Cumhuriyeti olduğunu belirten Av. Küçük, “Çalınmış yitik yüzyılları devrimlerle kısaltan Cumhuriyet, sonsuza kadar bu ülkenin rejimi olmaya devam edecektir. Bu durumu değiştirme gibi heveste olup hayal peşinde koşan, mebus adayı olsalar dahi şunu iyi bilmelidirler ki; Halkımız, cumhuriyetin içindeki cumhurdur. O zatın sözleri tam anlamıyla zırvalıktır. Atatürk bir modern bir devlet ve geleceğe aydınlık toplum yaratmıştır. Güzel coğrafyamızda, Anadolu’da kurulan son devlet, Türkiye Cumhuriyeti devletidir ve ilelebet payidar kalacaktır. Bu devletin en temel unsuru ve kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’tür. " diye konuştu.

 

Diğer Haberler