BAROMUZ

ADANA BAROSUNDAN GAZİLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI.

görüntülenme
18/09/2017

ADANA BAROSUNDAN GAZİLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI.

BARO BAŞKANI AV. VELİ KÜÇÜK:

“VATANIMIZ İÇİN YAŞAMINI HİÇE SAYAN GAZİLERİMİZİ SAYGIYLA ANIYORUM”

 

18.09.2017

 

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

 

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, 19 Eylül 1921’de TBMM tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e, “Gazilik” ve “Mareşallik” unvanının verilmesi ile her yıl 19 Eylül’de kutlanan Gaziler Günü diğer bir deyimle "Kahramanlık Günü" olarak da kutlanmakta olduğunu ifade etti. 

 

Av. Küçük, bugün, Mustafa Kemal Atatürk'ün bütün Gazilere izafe ederek "hayatımın en büyük sermayei iftiharı" dediği ve taşıdığı “GAZİ” unvanına mazhar Gazilerimizin günü olduğunu belirtti.

 

Şehit ve gazilerimizin kurtuluş mücadelesinde göstermiş oldukları dayanışmadan dersler çıkarılması gerektiğini vurgulayan Av. Küçük,

“Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde şehit ve gazilerimizin omuz omuza verdiği mücadeleden ve bu millet için gösterdikleri dayanışmadan her birimizin çıkarması gereken önemli sonuçlar olduğu kanaatindeyim.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Çanakkale’den Kurtuluş Savaşı’na, Kore’den, Kıbrıs’a ülkemizde teröre karşı verilen mücadele ve 15 Temmuz’da devletin bekası için yüreğini ortaya koyan tüm gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz.  Yaptıklarıyla gururluyuz. Hakları ödenmez elbette., vatanı için hayatını feda eden şehitlerimiz ve gazi olan her yurttaşımız için ne yapılsa azdır.

 

Şehitlerimizin ruhlarını huzurlu kılmamız için, savaş arkadaşları gazilerimizi hak ettikleri değeri vererek, onları her yerde ve her zaman onurlandırmalıyız. 19 Eylül'ün yurdumuzun her yerinde Gaziler Günü olarak anılması, gönlümüzde yerleri her zaman farklı olan kahraman şehitlerimize, cesaret timsali gazilerimize ve ailelerine minnet borcumuzu bir nebze de olsa ödeme günüdür.” diye konuştu.

 

Gazilerin sorunlarının daha fazla güncel tutulması ve çözüm yollarının aranması yönündeki çabaların siyaset üstü bir gayretle ilerlemesi gerektiğini ifade eden Av. Küçük, “Gazilerimizin sosyal güvenlik sorunu ve bağlanan aylıkları, hayat şartlarına göre çok azdır. Gazilerimiz, bizler evlerimizde iken yatmayıp, bu vatan için yaşamını hiçe saymışlardır. Maalesef gazilerimiz maddi ve manevi yoksulluk içindedir. Onların da toplum hayatında hak ettikleri saygıyı görebilmeleri için tüm ihtiyaçları karşılanmalıdır.

 

15 Temmuz tarihine kadar terör olaylarından yaralanan kişiler maaş alamamaktaydılar. Fakat 15 Temmuzdan sonra terör olaylarında yaralanan kişiler de sınıflara ayrıldı ve gazi maaşı almaya başladılar. Gazilere verilen en yüksek maaş 2150 TL ve en düşük maaş ise 1404 TL.olarak ülkemiz ekonomik koşullarının çok altındadır.

 

Gazi ve şehit ailelerinin toplum içinde hak ettikleri itibara sahip olmalarını sağlayıcı ve toplumsal farkındalığı arttırıcı bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri yapılmalıdır. Kanadalı gaziler 1200 dolar, ABD ve Avustralyalı gaziler ise 3 bin dolar maaş alırken, gazilerimizin maaş ve sosyal hakları iyileştirilmeli.” dedi.

 

“MİNNETLE ANIYORUZ”

 

Av. Küçük, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bizler Adana Barosu olarak her daim Gazilerimizin ve Şehit yakınlarımızın büyük bir vefa duygusu içinde yanında olmaya devam edeceğimizi ifade ederken, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm Şehitlerimizi Gazilerimizi minnetle anıyor, hayatta olan Gazilerimizi ise saygı ile selamlıyor şükranlarımızı sunuyoruz...”

Diğer Haberler