BAROMUZ

ADANA BAROSUNDAN CUMHURİYET BAYRAMIMIZIN 94. YILI KUTLAMA MESAJI

görüntülenme
30/11/2017

ADANA BAROSUNDAN CUMHURİYET BAYRAMIMIZIN 94. YILI KUTLAMA MESAJI

 

BARO BAŞKAN AV. VELİ KÜÇÜK: "CUMHURİYET  FAZİLETTİR, KİMSESİZLERİN KİMSESİDİR"

 

Adana Barosu Başkanı Av. Veli Küçük, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kutlama mesaj yayınladı.

Av. Küçük, ulusumuzun yeniden doğuşu ile kurulan Cumhuriyetimizin 94. yılını kutlamanın onur ve gururunu yaşadıklarını belirtti.

 

 

"CUMHURİYET ÇAĞDAŞ TOPLUMUN  VAZGEÇİLMEZ UNSURUDUR"

 

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk "Efendiler! Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz!" derken, Ulusumuzun asla vazgeçmediği özgürlük ve eşitliği esas alan ve karakterine en uygun olan bu sistemi ve yönetim anlayışını hayata geçirmişti. Cumhuriyet, aynı zamanda parlamenter demokratik sistemdir ve çoğulcu demokrasidir. Kuvvetler ayrılığıdır ve laikliktir. Sosyal hukuk devletidir. Din ve vicdan hürriyetidir. Düşünce, ifade ve basın özgürlüğüdür. Hukukun üstünlüğüdür.

Yargının bağımsız olmadığı, yasaların ve vicdanın bir kenara itildiği, liyakatın esas alınmayıp da türlü türlü cemaat ve menfaat gruplarına fikrini, vicdanını teslim etmiş bir yargıyla kişi hak ve özgürlüklerini, insan onurunu korumamız düşünülemeyeceği gibi, bundan bahsetmemiz de mümkün olamaz.  

Çünkü yargının bağımsız olması sayesinde kişi hak ve özgürlükleri muhafaza edilir, insanlar onurlu bir şekilde yaşayabilir. Önemsediğimiz, vazgeçemeyeceğimiz bu kazanımların teminatı ve güvencesi, demokratik hukuk devleti ve hukukun üstünlüğüdür.

Hukukun göz ardı edildiği, üstün tutulmadığı, önemsenmediği, çiğnendiği hiçbir yerde kişi hak ve özgürlüklerinden, eşitlikten, sistemin bekasından bahsedemezsiniz.

Renklerimizi zenginlik, farklılıklarımızı kardeşlik olarak görmedikçe, toplumsal barışı ve huzuru sağlamamız mümkün olmayacaktır.

Biz ulus olarak türlü zorluklardan bugünlere gelirken, birlik ve beraberliğimizi pekiştiren, çağdaşlaşmanın, aydınlanmanın ve demokrasinin yolunu açan Cumhuriyet değerlerine her koşulda sahip çıkmamız gerektiğini bugün çok daha iyi anlıyoruz.

Kimsenin kimseyi ötekileştirmediği, yok saymadığı, kadın ve çocuklarına eziyet edilmediği, işçilerin göz göre göre ölüme gönderilmediği, iç barışın ve bölgesel güvenliğin sağlandığı bir ülke tesis etmek zor değil.

 

Cumhuriyet fazilettir, Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir. Cumhuriyet eğitim ve fırsat eşitliğidir. Cumhuriyet şeffaf ve denetlenebilir yönetim modelidir. Cumhuriyet uğruna binlerce şehit kanı üzerine kurulan yegane yönetimdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu duygu ve düşüncelerle başta Büyük Önder Atatürk, eylem  arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi saygıyla anıyorum.


Adana Barosu olarak; millet egemenliğini ve hukukun üstünlüğünü esas alan,  demokratik hukuk devleti ve bireysel hak ve özgürlüklerin teminatı olan  Cumhuriyetimizi koruma ve yaşatma kararlılığı ile, tüm meslektaşlarımızın, Adanalı halkımızın ve milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarız.

Onun için 94 yıldır söylediğimiz gibi hala umutla, heyecanla ve coşkuyla yine diyoruz ki : Yaşasın Cumhuriyet... Kamuoyuna saygıyla sunarım."

Diğer Haberler