BAROMUZ

ADANA BAROSUNDAN 26 AĞUSTOS BÜYÜK TAARUZUN YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE KUTLAMA MESAJI

görüntülenme
25/08/2017

ADANA BAROSUNDAN 26 AĞUSTOS BÜYÜK TAARUZUN YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE KUTLAMA MESAJI

BARO BAŞKANI AV. VELİ KÜÇÜK:
“ULUSAL KURTULUŞ MÜCADELEMİZİN VE İSTİKLÂLİMİZİN ŞAHLANIŞ GÜNÜDÜR”

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, 26 Ağustos 1922’de Mustafa Kemal Atatürk’ün Kocatepe’den Büyük Taarruzun emrini vermesinin 95. yıldönümünde basın açıklaması yaptı.

Av. Küçük, “26 Ağustos, Cumhuriyetimizin kurulma ışığının parladığı, aynı zamanda bir milletin istiklalinin ve istikbalinin uyandığı gündür. Bu yönüyle anlamlı günü, 95 yıl önceki aynı heyecanla yaşıyoruz” dedi.

Büyük Taarruz’un (ya da Başkomutanlık Meydan Muharebesi),  26 Ağustos günü başlayıp Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasında ordumuzun 30 Ağustos günü zaferle sonuçlandırdığı Cumhuriyetimizin kuruluşunun en önemli aşaması olduğunu ifade eden Av. Küçük, şöyle devam etti:

“1919 – 1922 arasında Ege’den başlayıp Anadolu bozkırlarına yayılan savaşın bir tarafında emperyalizmin buyruğundaki Yunan işgalcileri, diğer tarafta ise ülkesinin bağımsızlığı için savaşan kadınından, yaşlısına, çocuğundan ve yetişkinine varıncaya kadar inançlı ve azimli bir ulus vardı.

14 Ağustos 1922 tarihinde kolordular taarruz için yürüyüşe geçmiş, Gazi Mustafa Kemal Atatürk;  21 Ağustos 1922 tarihinde Büyük Taarruz Meydan Muharebesi'nde  “Geldikleri gibi giderler!" diyerek destansı bir şahlanışı başlatmıştır. 

 

95 yıl önce bugün başlayan Büyük Taarruz; ateşi ve ihaneti görenlerin şahlanış hikayesidir. Birçoklarının 'Hasta adam' olarak nitelendiği Osmanlı İmparatorluğu'nun, emperyalist güçler tarafından parçalanması ve işgal edilmesi sonucunda her cephede yenilerek, yılgınlık, yorgunluk, olanaksızlıklar içerisinde olan bir ulusun kaderini yine kendisinin tayin ettiği, milletin azim ve iradesinin neleri yapabileceğinin en büyük göstergesi Ulusal Kurtuluş Savaşıdır. Yine bu savaşın bir diğer yönü de mazlum devletlere de bağımsızlıklarını kazanmaları yolunda rehberlik etmesidir. 

O gün; din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapmadan bir araya gelen Anadolu’nun kahraman evlatları işgalci düşmanı ve işbirlikçilerini vatan topraklarından atmış, bağımsızlığımıza el uzatanlara gereken cevabı vermiştir.

Eşit yurttaşlık ilkesi çerçevesinde oluşturduğumuz Cumhuriyetimizi, birlik ve beraberliğimizi geçmişte olduğu gibi bugün de bozmak isteyen şer odakları  bulunmaktadır.

Toplum olarak elde ettiğimiz kazanımları ve Cumhuriyetimizin 94 yıllık birikimlerini sıkı sıkıya sarılarak korumak ve ileriye taşımak hepimizin ortak görevidir. Toplumumuzu ve insanımızı ayrıştırmaya ve kutuplaştırmaya dönük kötü niyetli ve iç ve dış mihraklara karşı şanlı mücadeleyle elde ettiğimiz güzel ülkemiz ilelebet payidar kalacaktır.

 

Adana Barosu olarak, emperyalizme ve maşalarına karşı halkımızın topyekun mücadeleyle kazandığı Büyük Zaferin yıldönümünde, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, eylem ve düşünce arkadaşlarını, ülkenin kurtuluş ve kuruluşu uğruna can veren şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha şükranla ve saygıyla anıyoruz.”

Diğer Haberler