BAROMUZ

ADANA BAROSUNDAN 21 EKİM DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI.

görüntülenme
30/11/2017

ADANA BAROSUNDAN 21 EKİM DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI.

 

  1. VELİ KÜÇÜK: "SİYASİ İKTİDAR BASKICI UYGILAMALARIYLA BASINI SUSTURMUŞTIR"

21.10.2017

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, 21 Ekim 1860 tarihinde Tercüman-ı Ahval Gazetesi'nin Agah Efendi ve İbrahim Şinasi tarafından ilk özel fikir gazetesi olarak çıkarıldığını ve 21 Ekim’in  'Gazeteciler Basın Bayramı' olarak kutlandığına dikkati çekti.

Farklı görüşlerin seslendirilmesine imkan tanıyan, toplumsal bilinci ve kamu yararını gözeten basın sektörünün, teknolojik gelişmeler sayesinde özellikle son yıllarda, çeşitlendiğini belirten Baro Başkanı Av. Veli Küçük, son yıllarda basına ve gazetecilere yönelik baskıların arttığını belirtti.

Av. Küçük, ülkemizde 170 gazetecinin cezaevinde olduğunu, siyasi iktidarın demokrasinin standartlarını yükseltmek, düşüncenin ifade edilmesi, örgütlenme, basın özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırması gerekirken, temel hak ve özgürlüklerin kullanımını daraltan, demokratik parlamenter rejimden totaliter rejimlere özgü, Türk usulü partili Cumhurbaşkanı sistemiyle birlikte baskıcı ve sansürcü bir anlayışın tüm uygulamalarının görüldüğünü ifade etti.

 

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütünün 2017 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksinin açıkladığını; bu endekse göre Türkiye’nin 4 sıra gerileyerek 180 ülke arasında 155. sırada yer aldığını vurguladı.

 

Av. Küçük, yurttaşın haber alma hakkı, bilgilendirilme hakkı, demokrasinin işletilmesinde dördüncü kuvvet olması gereken basının (medya) görevini ne kadar yerine getirebildiğinin de ayrı bir tartışma konusu olduğunu aktardı.

 

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, "Görevlerini özgürce yaparak, gerçek haberlerin ışığıyla aydınlanan, her kesimin, her düşüncenin kendisini ifade edebildiği bir toplumu, bir medyanın oluşmasını arzulumaktayız. Siyasi iktidarın uygulamalarıyla görevini yerine getiremez hale gelen, düşünce ve duruşları nedeniyle kapı önüne konan, gazetecilik faaliyetlerinden dolayı yargılanan, tutuklanan, mahkum olan , can güvenliğinden ekonomik güvenceye, sendikaya kadar yüzlerce sorunu olan basın emekçilerinin ülkemizde kalmayan demokrasi, örgütlenme ve ifade özgürlüğünün de olmadığı koşullarda Dünya Gazeteciler Günü kutlamanın da nutuk atmanın da önemi kalmamıştır.”

 

Av. Küçük, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kamuoyuna haber ve bilgi akışını zamanında ve tarafsız bir biçimde yansıtmak, toplumsal sorunlara ayna tutmak, kısık seslerin sesini kitlelere duyurmak için gece gündüz demeden, zaman zaman çok zor şartlar altında çalışan gazetecilerimiz dünyanın en önemli mesleklerinden birini icra etmektedirler. Her koşulda, sorumluluk duygusu içinde haber alma özgürlüğü adına kamuoyunu bilgilendiren tüm basın mensuplarımızın 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü kutlar, çalışma yaşamlarında başarılar dilerim."

Diğer Haberler