BAROMUZ

ADANA BAROSU AV. HALİT ÇELENK’İ ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE UNUTMADI. YAŞAMINI HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE ADAMIŞ BİR HUKUK SAVAŞÇISIYDI.

görüntülenme
05/05/2017

ADANA BAROSU AV. HALİT ÇELENK’İ ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE UNUTMADI.

YAŞAMINI HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE ADAMIŞ BİR HUKUK SAVAŞÇISIYDI.

 

Yaşamını hukukun üstünlüğüne adamış bir hukuk savaşçısıydı. Onu özel ve farklı kılan, darbe dönemlerinin direnişçisi olarak verdiği mücadeledir. Yaşadığı olağanüstü dönemlerde hukuku egemen kılmak uğrunda verdiği mücadele, bütün avukatlar için örnek teşkil edecektir. Onun “direniş öyküsü” tarihe düşülen notların birleştiği onurlu bir dönemi anlatmaktadır.

Av. Halit Çelenk için geride bırakılan yıllar, bugün nasıl da haklı olduğunun kilometre taşlarıdır. Dün darağaçlarında yitirilen yaşamlara dair verilen mahkeme kararlarının dayandığı yasa hükümlerinin bugün yürürlükte olmaması, onun dünyayı aslında nasıl da öncelemiş olduğunun göstergesiydi.

HALİT ÇELENK ‘ÜÇ FİDAN’IN YANINDA

5 Mayıs 2011 Perşembe günü yaşamını yitiren Av. Halit Çelenk 6 Mayıs 2011 Cuma günü Ankara’da toprağa verildi. 6 Mayıs aynı zamanda avukatlıklarını yaptığı ve halkın üç fidan olarak andığı 1968 kuşağının devrimci gençlik liderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın da idam edilişlerinin yıl dönümüydü.

Bu büyük hukukçuyu ölüm yıl dönümünde saygıyla anıyoruz, ailesi, yakınları, meslektaşları, dostları ve hukuk camiamıza baş sağlığı diliyoruz.

Saygıyla sunarız.

ADANA BARO BAŞKANLIĞI

HALİT ÇELENK KİMDİR?
1922 yılında Antakya’da doğdu. İlkokulu aynı kentteki Mektebi Sultani'de, ortaokul ve liseyi Mandacı Fransızların yönetimindeki Antakya Lisesi'nde bitirdi. Daha sonra geldiği İstanbul'da, 1944 yılında Hukuk Fakültesinden mezun olarak, sınıf arkadaşı Şekibe Sayar'la evlendi.

Avukatlığa, 1948'de Samsun'da başladı. 1962 yılının ekim ayında, eşiyle birlikte Türkiye İşçi Partisi'ne (TİP) üye olarak, Genel Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi ve aktif siyasete başladı. Mesleğinde, ilk günden itibaren işkence gören, tutuklanan, yargılanan işçilerin, öğrencilerin, gençlerin, yazarların, sanatçıların, parti, sendika, dernek, vakıf yöneticilerinin savunmalarını üstlendi.

En önemli davası; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın yargılanarak idama mahkûm edildiği THKO (Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu) davasıdır. İdam sırasında, yanlarında bulundu.

Meslek yaşamı boyunca kendisi de çeşitli davalarda yargılanan, gözaltına alınan Çelenk, Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanlığı, Türk Tarih Kurumu İkinci Başkanlığı yaptı. İnsan Hakları Vakfı kurucuları arasında yer aldı. Aziz Nesin'in öncülüğünü yaptığı Aydınlar Dilekçesi'ni kaleme alanlar arasındaydı; SBP (Sosyalist Birlik Partisi) kuruluş çalışmalarında bulundu. Türkiye İnsan Hakları Kurumu (TİHAK) kurucu üyesidir.

Çelenk’in başlıca yapıtları: ‘İdam Gecesi Anıları’, ‘THKO Davası, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Arkadaşlarının Sorgu ve Savunmaları’, ‘Devlet Güvenlik Mahkemeleri Niçin Kaldırılmalı?’, ‘Hukuksuz Demokrasi’.

 

Diğer Haberler