BAROMUZ

ADANA BARO BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK, LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASININ 94. YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE KUTLAMA MESAJI YAYIMLADI.

görüntülenme
26/07/2017

ADANA BARO BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK, LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASININ 94. YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE KUTLAMA MESAJI YAYIMLADI.

Lozan Barış Antlaşması'nın 24 Temmuz 1923 günü İsviçre'nin Lozan şehrinde imzalanmasının üzerinden tam 94 yılın geride kaldığını ifade eden Av. Küçük, "Bu anlamlı günü kutluyoruz.Lozan Barış Antlaşması; yok sayılan, ötelenen, 'hasta' olarak nitelenen bir ulusun Kurtuluş Savaşı mücadelesi ile birleşerek, kenetlenerek yeniden ayağa kalktığı ve savaş meydanlarındaki başarının diplomatik zaferle dünyaya ilan edilmesinin adıdır" dedi.

Av. Küçük, "Bugün, Aziz milletimizin inanç, cesaret ve fedakârlıkla elde ettiği zafer, Lozan Antlaşması ile diplomasi ve uluslararası hukuk alanına taşınarak tescil edilmiştir" ifadelerine yer verdi.

Av. Küçük şunları söyledi: 
"Bu anlaşma, yeni kurulan devletimizin tapusu niteliğindedir.
Lozan Antlaşması’nın içeriği, bu anlamda başta milli irade ve demokrasi olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti’nin sahip olduğu temel ilkelerin değeri, bugünlerde çok daha iyi anlaşılmaktadır. Varlık nedenimiz olan Lozan Barış Antlaşması dünyada imzalanmış olan antlaşmaların içerisinde farklı yerini korumaktadır. Çünkü aradan geçen zaman içerisinde hala geçerliliğini koruyan bir antlaşmadır.

Bu vesileyle bir kez daha ulusal kurtuluş savaşında yitirdiğimiz şehitlerimizi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, İsmet Paşa'yı ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti için mücadele veren isimsiz kahramanlarımızı rahmet, saygı ve özlemle anıyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk'ün şu sözleri ile açıklamamı bitiriyorum: "Lozan antlaşması, Türk milleti aleyhine, asırlardan beri hazırlanmış ve Sevr antlaşmasıyla tamamlandığı zannedilmiş, büyük bir suikastin yıkılışını ifade eden bir belgedir. Osmanlı devrine ait tarihe eşi geçmemiş bir siyasi zafer eseridir."

Kamuoyuna saygıyla sunarım"

Diğer Haberler