BAROMUZ

ADANA BARO BAŞKANI AV. VELİ KÜÇÜK: “DÜNYA ŞAİRİ VE BÜYÜK USTA NAZIM’I SAYGI VE ÖZLEMLE ANIYORUZ”

görüntülenme
02/06/2017

                     

ADANA BARO BAŞKANI AV. VELİ KÜÇÜK:

“DÜNYA ŞAİRİ VE BÜYÜK USTA NAZIM’I SAYGI VE ÖZLEMLE ANIYORUZ”

 

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, dünya şairi ve büyük usta Nazım Hikmet’in vefatının 54. Yıldönümünde saygı ve özlemle andıklarını söyledi.

Nazım Hikmet’in ülkemizin en önemli şair ve aydınlarından biri olduğunu ancak vefatından sonra değerinin bilindiğini belirten Av. Küçük, “Nazım Hikmet, şiiriyle, mücadelesiyle bu ülke insanına çok şey vermiştir” dedi.

Av. Küçük, büyük usta Nazım’ın yaşamının hapishanelerde, özgürlüğünden yoksun bırakılarak ve son döneminde vatan hasreti çekerek geçtiğini ifade etti.

Aradan geçen onca yıl dizelerinin daha iyi anlaşılmasını, özümsenmesini, dünyada ve ülkemizde duygularının daha geniş kitlelerce paylaşılmasını perçinlediğini söyleyen Av. Küçük, “Ne yazık ki, ülkemizde büyük sanatçıların kıymeti onlar hayatta iken değil vefatından sonra bilinmektedir.

 

 

Oysa toplumların gelişmişliği sanatçılarına verdiği önem ve saygıyla sağlanıyor. Toplumların bireylerin düşün gücü sanat yoluyla yükselir ve özgürleşir. Büyük usta Nazım Hikmet yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen düşüncelerinden ve duruşundan ödün vermeyen, bu uğurda yıllarca zindanlarda yatan ve vatan hasreti çekerek vatanından uzakta yaşamını yitiren ülkemizin en büyük şairi ve sanatçılarından biridir.

Dilerim ki yazar, çizer, aydın, şair, sanatçı ve gazeteciler dahil olmak üzere düşünce ve fikir dünyasına ufuklar açan değerlerin öldükten sonra değil hayatta iken baskı ve zulüm yaşamadan kıymetleri bilinir.”  diye konuştu.

DAVET

DÖRTNALA GELİP UZAK ASYA'DAN

AKDENİZ'E BİR KISRAK BAŞI GİBİ UZANAN

BU MEMLEKET, BİZİM.

 

BİLEKLER KAN İÇİNDE, DİŞLER KENETLİ, AYAKLAR ÇIPLAK

VE İPEK BİR HALIYA BENZİYEN TOPRAK,

BU CEHENNEM, BU CENNET BİZİM.

 

KAPANSIN EL KAPILARI, BİR DAHA AÇILMASIN,

YOK EDİN İNSANIN İNSANA KULLUĞUNU,

BU DÂVET BİZİM....

 

YAŞAMAK BİR AĞAÇ GİBİ TEK VE HÜR

VE BİR ORMAN GİBİ KARDEŞÇESİNE,

BU HASRET BİZİM...

                       

Nazım HİKMET RAN

 

Diğer Haberler