BAROMUZ

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük: “AHMET ŞIK’A CEZA İÇİNDE CEZA ÇEKTİRİLİYOR”

görüntülenme
06/01/2017

Adana Barosu Gazeteci Ahmet Şık’a cezaevinde yapılan tecriti, kötü muameleyi ve işkenceyi kınadı.

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük:
“AHMET ŞIK’A CEZA İÇİNDE CEZA ÇEKTİRİLİYOR”

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, sosyal medya paylaşımları ve haberleri nedeniyle hakkında “FETÖ/PDY ve PKK” propagandasını yaptığı iddiasıyla tutuklanan Gazeteci Ahmet Şık’a cezaevinde tecrit, kötü muamele ve işkenceye tepki gösterdi.

Av. Küçük, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:
“Gazetecilik görevi gereği yapmış olduğu haber, yorum ve sosyal medya paylaşımlarından dolayı, birbiriyle hiç ilgisi olmayan hatta birbirine düşman birden fazla terör örgütünün propagandasını yapmak suçundan Ahmet Şık tutuklanmıştı. Sorgusunu yapan hakim önünde “pişmanlık göstermediği” gerekçesiyle tutuklanan gazeteci Ahmet Şık’a 3 gün boyunca Metris Cezaevinde su verilmemek suretiyle yapılan kötü muamele ve işkenceyi kınıyoruz.
Mevcut olağanüstü hal ve KHK ile getirilen kısıtlamalar ve uygulamalar nedeni ile Metris Cezaevinde 3 gün boyunca tek kişilik hücrede tecrit koşullarında tutulan gazeteci Ahmet Şık, kamera kaydı yapılabilen avukat görüş odası bulunmadığı gerekçesi ile avukatlarıyla görüştürülmemiştir. Avukatlarının gazeteci Ahmet Şık ile görüşmeleri de bu gerekçe ile reddedilmiştir.

KANTİN KAPALI DENİLEREK SU VERİLMİYOR

Oda Tv dosyasından tutuklu kaldığı süre boyunca böbreklerinden rahatsızlandığı bilinen gazeteci Ahmet Şık’a kantinin kapalı olduğu ileri sürülerek su verilmemesi açık bir insan hak ihlali ve işkencedir. Bu uygulamaları kınıyoruz. Sorumlularının tespit edilerek haklarda adli ve idare soruşturma yapılmasını bekliyoruz.
Gazeteci Ahmet Şık sonrasında sevk edildiği Silivri Cezaevinde tek kişilik hücrede tecrit koşullarında tek başına tutulmakta olup, avukatlarıyla haftada bir defa ve bir saat sınırlaması ile görüşmektedir. Tutuklandığından beri ilk defa dün 05.01.2017 tarihinde kendisiyle görüşmeyi başarabilen avukatı Tora Pekin’in baromuza verdiği bilgiye göre; radyo televizyon ve gazete gibi temel insani ihtiyaçları karşılanmadığı için Türkiye ve dünyadaki gelişmeler hususunda da bilgi alamamaktadır. Öyle ki yılbaşında yaşanan Reina katliamı da dahil güncel gelişmeleri avukatlarından öğrenmiştir.

“CEZA İÇİNDE CEZA ÇEKTİRİLİYOR”

Yapılanlar ceza içinde ceza çektirmektir. İsnat edilen suçlama kendi içerisinde çelişkilerle doludur. Ergenekon dosyası sürecinde deyim yerindeyse “FETÖCÜ” olmamakla suçlanan Ahmet Şık, şimdi ise; bu örgütün propagandasını yapmakla suçlanmaktadır. Yapılacak yargılama neticesinde hatta ilk duruşmada tahliye olması kuvvetle muhtemeldir. Bu geçecek zamanda bir ceza içinde ceza çektirelim mantığı üç infaz koruma memuru eliyle yaptırılmaya çalışılmaktadır. Yapılan tecrit, kötü muamele ve işkence insanlık suçudur.

“SORUMLULAR HAKKINDA YASAL İŞLEM YAPILMALI”

Gazetecilik faaliyetlerinden dolayı tutuklandığı aşikar olan Ahmet Şık’a uygulanan tecrite, kötü muameleye ve işkenceye derhal son verilmelidir. Hukuka aykırı bu uygulamaları gerçekleştiren, göz yuman, cesaretlendiren, görevliler ve sorumlular hakkında yasal işlem yapılarak cezalandırılmaları hukuk devleti ilkesinin gereğidir.
Adana Barosu olarak konunun takipçisi olacağız. Saygıyla sunarım.”

 

Diğer Haberler