BAROMUZ

“ABD VE İSRAİL İŞGALCİ ANLAYIŞTAN DÖNMELİDİR"

görüntülenme
28/06/2018

ABD ELÇİLİĞİNİN KUDÜS'E TAŞIMASI GAZZE'DE PROTESTO EDİLDİ, GÖSTERİLERDE 44 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ.

BARO BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;

"BM VE ULUSLARASI TOPLUM BU KATLİAMA TEPKİ GÖSTERMELİ”

“ABD VE İSRAİL İŞGALCİ ANLAYIŞTAN DÖNMELİDİR"

14.05.2018

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı almasının ardından bugün Kudüs'te binanın açılışı yapıldı.

ABD Büyükelçiliği açılışı ve Nakba' nın (Büyük Felaket) 70. yılı nedeniyle Gazze'de iki gün boyunca yapılacak protesto gösterileri için henüz hazırlık yapılırken İsrail askerleri göstericilere saldırdı. Gösteriler için yaklaşık 35 bin Filistinlinin sınıra gittiği belirtiliyor.

Üzerlerine ateş açılan göstericilerden Filistin Sağlık Bakanlığı verilerine göre 44 kişi öldü, 764 gercek mermi ile olmak üzere 2000 kişi yaralandı, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Yaralananlardan 448'inin gerçek mermiyle yaralandığı belirtiliyor. İsrail'de yayınlanan Haaretz gazetesi, İsrail askerlerinin göstericilere gerçek mermilerle ateş açtığını kaydetti. Haaretz gazetesi gerçek merminin yanı sıra plastik mermi ve gaz bombası kullanıldığını belirtti.

BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK; 
“TRUMP VE ABD BU YANLIŞTAN DÖNMELİ”

ABD Başkanı Donald Trump 6 Aralık'ta yaptığı açıklamada Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını ve Tel Aviv'de bulunan Amerikan Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınacağını duyurmuştu. Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararının altındaki yatan nedenlerin başında küresel güç olma, bölgedeki enerjiye, petrole ulaşma, hakim olma ve silah ticaretine devam amacı taşıdığını ifade etti. İsrail'in Filistin halkına yönelik "vahşi saldırılarını" kınadı.

Av. Küçük, kararın ABD ile İslam dünyası hem de Ortadoğu'daki bölgesel ilişkileri negatif etkileyeceği uyarısında bulundu. ABD'nin Kudüs'le ilgili kararından dönmesi gerektiğini söyledi. Av. Küçük, Trump tarafından alınan bu kararın sadece BM kararlarının ve uluslararası hukukun ihlali olmadığına, aynı zamanda dinler ve inançlar arası hoşgörüye, insanlık vicdanına da vurulmuş ağır bir darbe olacağını kaydetti.

ABD Başkanı Trump'ın "İsrail'in Başkenti Kudüs'tür" sözlerinin ve elçilik binası açılışının son derece tehlikeli bir yaklaşım olduğunu daha önce de beyan ettiğini anımsatan Av. Küçük, "O açıklamadan sonra günlerdir İsrail tarafından Filistin'e yönelik baskılar artarak devam etti. "Filistin İçin İsrail'i Boykot Girişimi”ne destek veren uluslararası kuruluşların temsilcilerine ülkeye giriş yasağı konuldu. Kudüs kadim medeniyetlerin ve üç önemli dinin kutsal kabul ettiği bir şehirdir ve bu yönüyle de uluslararası hukukun ilgi alanına girmektedir. Tüm tarafların itidalli davranmalarını istiyoruz. Herkese, düşünceleri barışçı ifade etme özgürlüğünü kötüye kullanmama ve aynı zamanda İsrail'e aldığı güvenlik önlemlerinde ölçülü davranma çağrısında bulunuyoruz. Kudüs'te bugün ABD Büyükelçiliği'nin açılması, şiddet için gerekçe oluşturmamalıdır. Ülkemizin ve Ortadoğunun içerisinde bulunduğu bölge itibariyle sakinleşmeye ihtiyacı olduğu bir dönemde küresel güçler, petrole, güç kaynaklarına ve silah satarak egemenliklerini ne yazık ki daha da hakim kılma çabasındalar. Ben dünyanın bir numarasıyım, her ülkeyi de, her bölgeyi de dilediğim gibi şekillendiririm, düşüncelerimi kabul ettiririm anlayışı asla kabul edilemez. Kamuoyuna saygıyla sunarız."

 

Diğer Haberler