BAROMUZ

"8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ" NEDENİYLE BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI.

görüntülenme
19/07/2023
Adana Barosu Kadın Hakları Merkezimiz tarafından “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” nedeniyle Avukatlar Salonu’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.
Yönetim Kurulu Üyesi ve Kadın Hakları Merkezi Koordinatörü Av. Ayça Kara Sığırcı tarafından konuya ilişkin TÜBAKKOM basın açıklaması okundu. Kadın Hakları Merkezimizi basın açıklaması metni ise Merkez Başkanı Av. Deniz Eylem Coşkun tarafından okundu.
Açıklama öncesinde, Baro Başkanımız Av. Semih Gökayaz, meslektaşlarımıza, adliyede görevli memurlara ve basın mensuplarına çiçek takdim etti.
Av. Gökayaz, burada yaptığı konuşmada; “Ülke olarak halen 6 Şubat tarihli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki deprem felaketlerinin etkisi altındayız. Acıyı ilk günkü gibi yaşıyoruz. Birçok yuva yıkıldı. On binlerce insanımız hayatını kaybetti. İnsanlar annesiz, babasız, kardeşsiz, eşsiz ve evsiz kaldı. Bu acılar hepimizi derinden etkiledi. Yaraları dayanışma ruhuyla ve elbirliğiyle saracağız. Depremin ilk gününden itibaren, eksiklikler ortadayken devletin her şeye yettiğini beyan edip fakat bir şeye de yetemediğini gözlediğimiz süreci yaşıyoruz. Şu anda suya, insanların başlarını sokacakları çadıra ve konteynerlere ihtiyaç var. Bu eksiklikleri ifade etmekten, yardım çağrısında bulunmaktan kimseye zarar gelmez. Depremden etkilenen insanların ihtiyaçlarını karşılamak, idarenin itibar kompleksine girmesinden daha önemlidir. Hep birlikte deprem bölgesinin sorunlarına odaklanmalıyız. Özellikle kadınlar, bölgede zor şartlarda çocuklarına bakmaya, ailelerini ayakta tutmaya çalışıyorlar. Kadınların deprem yardımlarına ulaşma noktasında büyük sıkıntıları var. Devletin öncelikle tüm imkanları kadınlar için seferber edilmelidir.” İfadelerini kullandı.
Kadına yönelik şiddet sarmalının giderek artmasından dolayı üzüntülerini de ifade eden Av. Gökayaz, 2022 yılında 396 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü hatırlatarak, kadına karşı şiddetin, ayrımcılığın, sömürünün sona erdiği günlere ulaşmayı arzuladıklarını sözlerine ekledi.
Diğer Haberler