BAROMUZ

“30 AĞUSTOS BAĞIMSIZLIK VE ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ KAZANDIĞIMIZ GÜNDÜR”

görüntülenme
06/09/2017

ADANA BAROSUNDAN ZAFER BAYRAMIMIZIN 95.YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLAMA MESAJI. BARO BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK: “30 AĞUSTOS BAĞIMSIZLIK VE ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ KAZANDIĞIMIZ GÜNDÜR”

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, 30 Ağustos Zafer Bayramının 95.yıl dönümünde yazılı kutlama mesajı yayımladı.

Av. Küçük, ulusumuzun emperyalist güçlere karşı verdiği destansı mücadelenin 1922 yılında 26 Ağustos'ta başlayıp, 30 Ağustos'ta Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in Başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesinin (Büyük Taarruzun) şerefli ve şanlı yıl dönümü olduğunu ifade etti.

Av. Küçük, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İtilaf Devletleri general ve kurmaylarının Türkler 6 ayda Yunan savunma gücünü aşarlarsa bu başarıyı sanki birkaç günlük bir ilerleme olarak kabul edebilirler dedikleri Dumlupınar'daki son derece iddialı bir savunma hattını muzaffer ordumuzun sadece 30 saatte yerle bir ettiği muhteşem zaferdir.

Atatürk'ün; "Biz bizi yutmak isteyen kapitalizme ve bizi mahvetmek isteyen emperyalizme karşı bir meslek izleyenleriz" şeklinde ortaya koyduğu "Milli Mücadele" amacı, aynı zamanda "mazlum milletlerin" esinlendiği temel zemin olarak evrensel etki yaratmıştır. "Biz İzmir'e boynumuzda Halife'nin idam fermanıyla girdik" diyen İsmet İnönü, emperyalizmle bağdaşık son dönem Osmanlı siyaset anlayışını da anımsatarak dünya kamuoyu önünde teşhir etmiştir.

Bağımsızlık düşüncesinin ölümsüz bir anıtı olan bu zafer, tüm dünyaya, insanca yaşamanın ancak özgür ve bağımsız bir ulus olmakla gerçekleşebileceğini göstermiştir. 30 Ağustos Zaferi, tarihimizin akışını değiştiren, ulusumuzun geleceğini etkileyen ve belirleyen çok önemli bir dönüm noktasıdır.

Kurtuluş Savaşı'nın başarıyla sonuçlanmasıyla birlikte, bağımsız, demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ve gerçekleştirilen büyük devrimler, ulusumuzun çağdaşlık seçimini ortaya koyan ilkeli, ileri görüşlü ve kararlı adımları oluşturmaktadır.

Bugün, siyasi iktidar, Cumhuriyetin temellerini geliştirilip daha ileri götürmek yerine ne yazık ki, Atatürk devrimlerini ve çağdaş düzenlemeleri küçümseyerek bakabilmekte, dış güçlerin ve sermayenin emrine girenler Türkiye ve Cumhuriyet üzerinde oynanan oyunları alkışlayabilmektedir.

Bazı kesimler Atatürk, Cumhuriyet, laiklik, tam bağımsızlık sözcüklerini kullanmaktan son derece rahatsız olmaktadır. Ve Cumhuriyetin yarattığı kurumlar ve ulusal kazanımlar birer birer ortadan kaldırılarak, Milli bayramların içi boşaltılmaya çalışılmaktadır.

Oysa milli duygular toplumu birbirine bağlayan en önemli unsurlardır. Bu nedenle, bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev; En değerli varlığımız olan Cumhuriyetimize sahip çıkmaktır.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk ilke ve inkılaplarını koruyup, kollamak iç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmaktır. Kişinin hak ve özgürlükleri ancak bu sistem içinde güvencede olabilir. Büyük Önder’in öngördüğü çağdaş uygarlık düzeyine erişebilmek için, Cumhuriyet’in bizlere sunduğu demokrasi kültürünü yaşam biçimi olarak benimsemeli, hukuk devleti, insan hakları ve demokratikleşme alanındaki eksiklerimizi gidermeliyiz.

Bu konudaki başarımız, aydınlık yarınların kurulabilmesi, yurttaşlarımıza daha iyi olanakların sunulabilmesinin de yolunu açacaktır. Hukuk devletinin, katılımcı demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün savunucuları, uygulayıcıları, Adana Barosu mensupları olarak, Ulusumuzun ve Adanalıların bu büyük bayramını en içten duygularla kutluyor, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve eylem arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi bir kez daha saygıyla ve rahmetle anıyorum." dedi.

Diğer Haberler