BAROMUZ

24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMININ 111. YILINI KUTLUYORUZ.

görüntülenme
20/08/2019

24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMININ 111. YILINI KUTLUYORUZ.

BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;
“HALKIN HABER ALMA HAKKI YOK EDİLMİŞTİR”

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Türkiye’de medyanın içinde bulunduğu durumu değerlendiren Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, medyanın hâlâ sansür baskısı altına alındığına ve gazetecilerin cezaevlerine konulduğuna, halkın haber alma hakkının yok edildiğine dikkat çekti.

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, mesajında;

“Basın, Milletin müşterek sesidir. Basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te haber alma ve haber yayma gibi görevlerinin yanında, basının toplumu aydınlatması ve yönlendirmesi bakımından önemli bir görev üstlendiğine dikkat çekmektedir.
Toplumsal değerlere saygılı, kişisel hak ve özgürlükleri esas alan, olayları olduğu gibi aktarabilmek için tarafsız bir anlayışla çalışan basın mensupları, üstlendikleri bu misyonla demokrasimizin gelişmesine önemli katkılar sağlamaktadır.” İfadelerine yer verdi.

Bugün medyanın yüzde 90’ının siyasi iktidar kontrolünde olduğunu ve sansür uygulamalarının son hız devam ettiğini ifade eden Başkanımız Av. Küçük, açıklamasının tamamı şu şekilde:

“Bugün 24 Temmuz, yani sansürün kaldırılışının 111. yılı. 1908’de II. Meşrutiyetin ilân edildiği günün gecesinde gazeteciler sansür memurlarını “Basın hürdür, sansür yasaktır” diyerek geri çevirmişti. Sansür, işte böyle fiilen kaldırılmıştı.

Sansürün kaldırılmasını bir süre bayram olarak kutlayan meslektaşlarımız, 12 Mart 1971 darbesiyle matbuat üzerindeki baskı artınca ‘bayram’ sözcüğünü kullanmamaya başladı.

Ne yazık ki Türkiye tarihinde gazetecilere, medya kuruluşlarına sansür uygulanmadığı bir dönem olduğunu söylemek neredeyse imkânsız.
24 Temmuz’un gazeteciler için kutlanabilir bir gün olması ancak cezaevlerindeki gazetecilerin serbest bırakıldığı, iktidarın medya kuruluşları üzerindeki baskısına son verdiği, gazetecilerin işini yapabildiği bir ülke olduğumuzda mümkün olacak.
143 gazetecinin yazdıklarından dolayı cezaevlerinde tutulduğu, 10 yılda 10 bin gazetecinin işsiz bırakıldığı, gazetecilerin ve gazeteciliğin hedefte olduğu bir ülkede medya özgürlüğünden ve demokrasiden bahsetmek mümkün değil.

Objektif, güçlü ve sorumluluk alan bir yerel basının da sosyal, kültürel ve ekonomik yönden ilimizin kalkınmasında büyük rol oynayacağı açıktır. Bu düşüncelerle ilimizde faaliyette bulunan yerel gazete, dergi, radyo ve televizyonlarımız başta olmak üzere bütün basın mensuplarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum. Basın hürdür, sansür edilemez!''

Diğer Haberler